günde yaklaşık 10 km yürümek, ileriki yaşlarda meydana gelebilecek mental reflekslerin azalma riskini de engellemeye yardımcı olmakta.

Yürüyüş Yapmak Bize ve Sağlığımıza Neler Katar?

Şehir insanının en büyük sorunlarından birisi hareketsizlik ve gerektiği kadar egzersiz yapmamak. Yapılması gereken işlerin yoğunluğu, hareket etmeyi sağlayacak alanların kısıtlılığı ve buna dair imkanların bulunmaması, tüm bunların getirdiği isteksizlik hali bizi uyuşturan, şehir yaşamının kısırdöngüsü içinde hapseden nedenler.

İçinde bulunduğum durum, yaklaşık bir sene önce tam da bu şekildeydi. Hayatıma sporu katmam gerektiğini biliyor, buna ihtiyaç duyuyordum ancak buna dair adım atmak konusunda, bir önceki paragraflarda bahsettiğim kısırdöngüler nedeniyle isteksizdim. Yürüyüş yapmak ve hareketliliğimi artırmak ise bu konuda beni teşvik eden en önemli etkenlerden birisi oldu.

Bu yazı dizisinde öncelikle düzenli olarak yürüyüş yapmanın sağlığa ve vücuda faydaları, yürüyüş esnasında kaç kalori yakabileceğimiz gibi konulardan, ardından ise vakitsizlik içinde bile hedefimize nasıl yaklaşacağımıza dair bazı önerilerimden bahsedeceğim.

Yürüyüş Yapmak Sağlığımıza Neler Katar?

Kalp sağlığımızı korur: Bu konuda yapılmış ve sonucu kesinleşmiş çoğu araştırma bize gösteriyor ki, düzenli olarak yürümek kalp krizi, kalp spazmı gibi ölümcül riskleri azalmakta oldukça yardımcı. Bunun yanında, iyi kolesterol olarak adlandırılan HDL’yi yükseltip, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL’yi düşürüyor, tansiyonun kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Bazı araştırmaların sonucunda ise, hızlı ve tempolu şekilde yapılan 30-40 dakikalık yürüyüşler, yüksek tansiyondan kaynaklı inme ve felç riskinin %27 oranında azalmasını sağlamakta.

Hastalıklara ve kansere karşı dirençli olunmasını sağlar: Düzenli olarak yapılan yürüyüş, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmekte de oldukça faydalı. Astım, tip 2 diyabeti ve bazı kanser türleri (özellikle de kolon, rahim ağzı ve göğüs kanseri) bu bahsedilen hastalıkların içinde.

Kilo vermeye yardımcıdır: kilo vermek istediğimizde yediğimiz yiyeceklerden aldığımız kalorinin en azından 600-800 kalori fazlasını yakmamız gerekir ki vücudumuzda yağ eksilmesi yaratabilelim. Ortalama 60 kilogram ağırlığında bir birey, yaklaşık 30 dakika boyunca yavaş bir şekilde(saatte 3,5-4 km civarında) yürüdüğünde 75 kalori yakar. Bunu ortalama bir yürüyüşe çevirdiğinde (saatte 5-5,5 km civarında) bu miktar 99’a, hızlı yürümeye (saatte 6,5-7 km) bu miktar 150’ye çıkmakta. Bu da günlük hedefi önemli bir kısmına tekabül etmekte, ancak faydaları sadece bununla sınırlı değil. Yürümeye ve hareket etmeye alışmış bir kişinin metabolizması, diğerlerine kıyasla çok daha aktif bir şekilde çalışır ve özellikle tempolu yürüyüşler sonrasında, dinleniyor bile olsanız yağ yakmaya devam edebilirsiniz.

Unutkanlığı önler: özellikle 65 yaş üzerinde çok sık görülen unutma(dementia) hastalığına yakalanma riski, yapılan bazı beyin egzersizleri ve düzenli bedensel aktiviteler ile %40 oranında azaltılarak, engellenebiliyor. Ayrıca günde yaklaşık 10 km yürümek, ileriki yaşlarda meydana gelebilecek mental reflekslerin azalma riskini de engellemeye yardımcı olmakta.

Kemik erimesinin ve kireçlenmenin önüne geçmeye yardımcı olur: İleriki yaşlarda, özellikle de kadınlarda sıklıkla görülen kemik erimesi hastalığını, yürüyüşün kemik yoğunluğuna olumlu etkisi ve kemikleri canlandırarak, onları güçlü kılması sebebiyle engellemeye yardımcı olur. Ayrıca eklemleri hareketli kıldığı için, kireçlenmeyi engellemek konusunda doktorların en önemli tavsiyelerinden birisinin düzenli yürüyüş olduğunu da unutmamak gerek.

Şehir yaşamının boğuculuğundan ve hareketsizlikten kurtulmanın en iyi yolu: ağaçlarla çevrili bir alanda yürüyüş yapmak!
Şehir yaşamının boğuculuğundan ve hareketsizlikten kurtulmanın en iyi yolu: ağaçlarla çevrili bir alanda yürüyüş yapmak!

Sizi enerjik ve mutlu kılar: Yürüyüş yapmak, antidepresanların da en önemli amaçlarından birisi olan enforfin salgısını yükseltmek konusunda bize yardımcı olmakta. Bu sırada vücudumuzda yaşanan yoğun oksijen giriş-çıkışı da bizi daha uyanık ve enerjik bir hale getiriyor.

Sosyalleşmeyi/kendimize vakit ayırmamızı sağlar: Eğer grup halinde yapılacak yürüyüşleri tercih ediyorsak bu sırada yapacağımız paylaşımlar ve konuşmalar, karşımızdaki insanları daha iyi tanımamızı, onlarla olan bağlarımızın artmasını sağlar. Tek başımıza yürüyüş yaptığımızda ise, ister kulağımızda bir kulaklıkla şehir içinde, istersek sadece ağaçlardan gelen sesleri dinleyerek ormanlık bir alanda olalım, bunun kendimizle başbaşa kalmamıza, yeni kararlar almamıza, can sıkıcı durumları daha kolay atlatabilmemize oldukça olumlu etkileri vardır.

Toplu halde yürüyüş yapmak, sosyalleşmek ve paylaşımda bulunmak için en güzel seçeneklerden birisi.
Toplu halde yürüyüş yapmak, sosyalleşmek ve paylaşımda bulunmak için en güzel seçeneklerden birisi.

Bir sonraki yazı ise, günde ne kadar yürümemiz gerektiği, bunun ölçümünü nasıl yapabileceğimiz ve yürüyüşe teşvik yolları üzerine olacak.

Benzer yazılar için:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>