Yeşil kahve nedir? Yeşil kahvenin faydaları nelerdir? Yeşil kahve veya onun özünden yapılan ürünleri kullanmak zayıflatır mı, yoksa bu durum sadece bir pazarlama hilesinden mi ibaret? Bazı yerli ve yabancı sitelerde konuyla ilgili yapılan tartışmaları, yazılan yazıları okuyarak ve bu kahveyi satın alıp deneyerek sizin için bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir derleme yaptım.

Yeşil Kahve Zayıflatır Mı? Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zaman zaman medyada, hele ki yaz ayları da yaklaşıyorsa, zayıflama ile ilgili öneriler ve mucizevi olarak tanıtılan fazla tanınmamış ürünlerin tanıtımı alıp başını gidiyor. Zayıflamak pek çok kişinin hayali olduğu için, bu haberlerin hem yazılı, hem de online medyada ilgi çekiyor olmasının da bunda büyük etkisi bulunmakta.

2012’de, ABD’de program sunan Dr. Mehmet Öz’den duyduğumuz yeşil kahve ve yeşil kahve özleriyle hazırlanmış ürünler, yeni bir akım yarattı ve çok kez de tartışma konusu oldu. Bugün “green coffee bean extract” olarak arama motorlarında arattığımızda pek çok ürünü ve haklarındaki tanıtım bilgilerini bulabiliyoruz.

Yeşil kahve nedir? Yeşil kahvenin faydaları nelerdir? Yeşil kahve veya onun özünden yapılan ürünleri kullanmak zayıflatır mı, yoksa bu durum sadece bir pazarlama hilesinden mi ibaret? Bazı yerli ve yabancı sitelerde konuyla ilgili yapılan tartışmaları, yazılan yazıları okuyarak ve bu kahveyi satın alıp deneyerek sizin için bu soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir derleme yaptım.

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, normalde içtiğimiz kahvelerin de özünü oluşturan bitkinin çekirdeklerinden imal ediliyor. Tek farkı kavrulmamış olması ve bazı işlemlere maruz bırakılmadan piyasaya sürülmesi.

Yeşil kahvenin çekilmiş ve toz halindeki görüntüsü.
Yeşil kahvenin çekilmiş ve toz halindeki görüntüsü.

Kavrulmamış olmasından ötürü kokusu, görünümü ve tadı siyah kahveyle farklılıklar gösterebiliyor. Pişirme yöntemi olarak farklı metotlar deneniyor olsa da, Türk Kahvesi olarak pişirdiğimiz kahveyle aynı şekilde pişirilip, içilebildiğini test edip, onaylamış durumdayım :) ancak siyah kahveyle aynı özelliklere sahip olmadığı için lezzetinin herkese hoş gelmeyebileceğini düşünüyorum. Ayrıca dibinde kalan telve siyah kahve telvesi olarak değil, pirinç tanelerinin yarısı büyüklüğünde, beyaz, sert ama çiğnenebilir tanelerden oluşuyordu.

Yeşil kahve, siyah kahve gibi pişirilip findanda servis edildiğinde görüntüsü bu şekilde oluyor.
Yeşil kahve, siyah kahve gibi pişirilip findanda servis edildiğinde görüntüsü bu şekilde oluyor.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil kahve, kavrulma işlemine tabi tutulmadığı için kahve çekirdeklerinin içinde bulunan klorojenik asit adı verilen maddenin miktarı düşmemiş oluyor. Yeşil kahve ve türevlerinin bu asit sayesinde yağ yakımını hızlandırdığını söyleyen çalışmalar, ürün tanıtımları mevcut.

Yine klorojenik asidin sağlık için diğer bir faydası olarak yüksek tansiyona iyi gelmesi gösteriliyor. Kan damarlarının olumlu şekilde etkilenmesiyle meydana gelen bu düzenleme, bu asidin aynı zamanda metabolizmayı da düzenleyen ve kan şekerini kontrol altına alan özelliklerinden ileri gelmekte.

Yaklaşık 100-150 miligram olarak alınan yeşil kahve özünün 28 günlük düzenli bir kür sonrasında yüksek tansiyonu ciddi oranda düşürdüğünün, 80-200 miligram olarak alınan yeşil kahve özünün ise 12 haftalık bir kür sonrasında kilo kaybına ve dolayısıyla ve kan şekerini düzenlemeye faydası olduğu ve vücudu düzene soktuğu yönünde bazı araştırmalar bulunmakta. Ancak bu konudaki bilimsel araştırmaların kesin bir sonuca ulaşmadığını söylemek gerek.

Basında fazla öne çıkmayan, ancak yine faydasının olduğu söylenen durumlar ise: tip 2 diyabeti, alzheimer hastalığı ve enfeksiyonları önlediği iddiası.

Yeşil Kahve Ürünleri Nerede Bulunur? Nasıl Satın Alınmalı?

Yeşil kahvenin tadı diğerlerine göre daha farklı ve çoğu damak tadına pek de uygun olmadığı için hap şeklinde, içine aromalar konmuş ve çekilmiş hallerde bulunabiliyor. Ancak bu kadar ünlü olması ve insanların bu ürüne mucize gözüyle baktıklarını düşünecek olursak, fiyatlar abartılı derecede artırılmış durumda. Bunların yerine, çekilmiş kahve satan mekanlardan, kuruyemişçilerden yeşil kahvenin bulunup bulunmadığı sorularak, ufak paketler halinde alınıp tüketilmesi daha makul. Bu hem bütçe açısından, hem de sağlık uğruna fazladan kimyasal madde almamak adına daha faydalı bir alternatif.

Yeşil Kahve Kullanmak Gerçekten Zayıflatır Mı? Yoksa Herşey Birer Pazarlama Hilesi mi?

İçinde bulundurduğu maddelerin sağlığa faydalarının yanında yeşil kahvenin fazla konuşulmayan yan etkilerinden de bahsetmek gerekiyor.

Klorojenik asit, vücuda belli miktarlarda alındığı takdirde vücudu koruyan, sağlık için faydalı bir madde. Ancak bu maddenin belli miktarlarda alınması ve etkili olması için içilmesi gereken yeşil kahve miktarı veya kullanılabilecek yeşil kahve haplarının daha fazla olması gerekmekte. Bu da aşağı-yukarı 6-7 büyük bardak yeşil kahveye tekabül ediyor ki, bu kadar fazla miktarda kahve tüketimi kafein ve kahvenin içerdiği diğer maddelerden ötürü kalple ve böbrekle ilgili ciddi sorunlara yol açmakta. Bunun yanında baş ağrısı, huzursuz ve sinirli hissetme, ellerin titremesi gibi günlük hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilecek yan etkilere de maruz kalabiliyoruz. Kahvenin dehidrasyon etkisinden dolayı vücutta su kaybına da sebep olması, özellikle yaz aylarında hoş olmayan sonuçlara sebebiyet verebilmekte.

Ayrıca yüksek dozda kafein alımı, daha fazla kalsiyumun idrar yoluyla atılmasına sebebiyet vererek, daha zayıf kemikler ve kalsiyum eksikliği yaratabilmekte. Bu da, özellikle yaşlılarda telafisi çok da mümkün olmayan kemik hastalıklarına sebep olabiliyor.

Tüm bu yan etkilerden ve yeşil kahve ürünlerinin pazarlanması esnasında bunlardan bahsedilmemesinden ötürü, yeşil kahveyi kamuoyuna tanıtan Dr. Öz’ün ABD mahkemesinde ifadesinin alındığı da bilinmekte.

Sonuç olarak: yeşil kahve, normalde tüketilen kahvelerle kıyaslandığında doğal olmasına rağmen, içinde barındırdığı maddeler diğerlerinden farklı değil. Dolayısıyla, kahvenin zararlı etkilerinden tamamen arınmış olmadığı için o kadar da masum sayılmıyor. Kişisel görüşüm; normal kahveye kıyasla daha doğal ve işlenmemiş bir halde bulunan yeşil kahvenin, diğerlerine nazaran çok daha faydalı olabileceği ve tüketilmesi gerektiği zaman tercih edilebileceği yönünde. Ancak, kahve alışkanlığı olmayan kişilerin buna bir mucizevi ilaç gözüyle bakarak, abartılı miktarlarda tüketmesini anlamsız buluyorum ve bu kişilerin sağlığına zarar verebileceğini düşünüyorum. Hakkında ciddi araştırmalar yapılana kadar, yeşil kahveye ve onun sağlık için yararlı etkilerine bel bağlamamaya, bu konuda yapılan yeni araştırmalara, çıkabilecek kesin sonuçlara itibar etmeye karar verdim. Evdeki ufak paketimiz tükenene kadar da, belli aralıklarla ve makul miktarlarda, Türk kahvesini normal şartlarda nasıl tüketiyorsak o şekilde tüketecek ve bu tarz pazarlama hamlelerine karşı daha dikkatli olacağım. Size de bu tarz ürünleri kullanmadan önce hakkında çıkan olumlu-olumsuz yorumları okumanızı, bir tedavi yöntemi olarak kabul edip düzenli bir kür olarak kullanmaya başlamadan önce ise mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>