Western Digital, harici disk alanında Hitachi’den sonra en az mekanik arıza veren firma olarak tanınıyor.

Western Digital (WD) Harici Disk İncelemesi

Bilgilerimiz, anılarımız ve özel bulduğumuz, saklamak istediklerimiz her geçen gün elimizde somut bir veri olmaktansa bilgisayar ortamında, sanal bir veri halinde depolanıyor ve bilgisayar ortamına, özellikle de harici disk içinde taşınan veriler günden güne artıyor. Sayfalarca fotoğrafı, arkalarına tükenmez kalemle yazı yazarak saklamaktan, nemden ve yırtılmalardan korumaya çalışmaktansa hepsini bir veri dosyasında .jpg formatında kaydetmek, isteyen kişiye gerekli notları da ilave ederek e-mail yoluyla göndermek artık çok daha pratik, ucuz ve güvenli. Ya da özel günlerimizde kasete kaydedip, büyük VHS kasetlerde sakladığımız videolarımızı manyetik etkilerden ve diğer çevre şartlarından korumaya çalışmaktansa bir DVD’de, bir USB bellekte veya bulut depolama sisteminde tutmak da yine fotoğraflara benzer bir örnek.

Harici depolama sistemlerini 4-5 senedir aktif olarak kullanıyorum ve verilerimin birçoğunu da burada yedek altında tutmaktayım. Ancak HDD olarak gelen harici depolama sistemlerinin belirli bir ömrü olduğunu düşündüğümüzde belirli aralıklarla önlem almak ve ilerleyen teknolojiye ayak uydurmak kaçınılmaz oluyor. Ben de 5 sene önce 3,5 inç boyutunda, adaptörü olmadan çalışmayan, USB 2.0’ı destekleyen 1 TB’lık Samsung harici diskimin yanına bir ekleme yapmak istedim. Western Digital’in (WD) 2,5 inç boyutunda, USB 3.0 teknolojisine sahip (2.0’a da geriye dönük olarak uyumlu), sadece USB kablosuna bağlanarak elektrik ihtiyacını gideren, 1 TB’lık harici belleklerinden bir adet edindim. Kısa süre içinde birçok dosyamı kendisine aktardım ve kısa süreli kullanımımdan yola çıkarak hem üründen, hem de harici disk alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Harici Diskte Marka Seçiminin Önemi

Birçok teknoloji devinin harici depolama sektörüne giriş yaptığını ve burada az çok kendini gösterdiğini biliyoruz. Ancak markasının büyüklüğüne güvenerek hiçbir ürünü hemen almamak, öncesinde ufak bir araştırma olsun yapmak şart.

Günümüzde kullanılan depolama sistemlerinin birçoğu HDD teknolojisi kullanıyor. Bu da mekanik arızaların, kafa okumama problemlerinin çokça yaşanmasına, en ufak darbede hasar görme riski taşımasına neden oluyor. Birçok Internet sitesinde kullanıcıların “harici disk okumuyor, harici disk açılmıyor” sorularını sorduğunu ve harici disk kurtarma konusunda yardım istediğini görmemin ardından daha dikkatli davranmaya karar verdim.

Ben de bu araştırmayı hem yerli, hem de yabancı kaynaklardan yaptım ve en çok mekanik arıza veren firmaları tespit edip onların modellerini satın alma düşüncesini kafamdan çıkarttım.

Neden Western Digital?
Hitachi ve Western Digital (WD), Seagate ile karşılaştırıldığında çok daha başarılı ürünler üretiyor.
Hitachi ve Western Digital (WD), Seagate ile karşılaştırıldığında çok daha başarılı ürünler üretiyor.

Western Digital, HDD alanında Hitachi’den sonra en az mekanik arıza veren firma olarak tanınıyor. Hitachi’nin ürünlerinde başarı oranı %96,9 iken, WD’de bu oran %94,8 civarında. Bunu %73,5’lik başarıyla Seagate izliyor. Ülkemizde ürünleri bulunmayan Hitachi’nin ürününü alma şansım bulunmadığı için Seagate ve WD arasında kalmıştım. Bu oranları okuduktan sonra Seagate almanın daha büyük bir risk olduğunu düşündüm ve WD’yi tercih ettim.

Üç harddisk firmasının bu konudaki arıza oranlarına bir örnek.
Üç harddisk firmasının bu konudaki arıza oranlarına bir örnek.

Ürünü bir Vatan Bilgisayar mağazasından, önceden varolan bir indirim çekinden faydalanarak satın aldım. Dolayısıyla 1.elden görme ve büyüklüğünü kıyaslama şansım da oldu.

İzlenimlerim

Ürünle birlikte eve geldikten sonra kendisini kabından çıkarttım ve ilk olarak satın aldığım hard case ile uyumuna baktım. Ürünü tam olarak sarmasının bana güven verdiğini söyleyebilirim. Artık düşürme ve verilerimin bozulması konusunda daha az endişe edeceğim.

Western Digital Harici Disk, hard case içine kablosuyla birlikte bu şekilde rahatlıkla sığabiliyor. Diski bu şekilde taşımak çok daha güvenli.
Western Digital Harici Disk, hard case içine kablosuyla birlikte bu şekilde rahatlıkla sığabiliyor. Diski bu şekilde taşımak çok daha güvenli.

Ardından diski bilgisayara bağladım, ufak ve büyük parçalar halinde bazı dosyalarımı attım, böylelikle USB 3.0’ın hızını tespit edebilecektim. Dosyanın boyutuna ve sayısına göre aktarım hızı değişebiliyor. Bunda SSD diskten, HDD’den veya harici Samsung diskimden aktarım yapmamın da etkisi var elbette. Aktarım SSD’den saniyede 110 MB , HDD ile 75-80 MB, Usb 2.0 dan aktarım yaparken ise ortalama 26 MB civarlarında.

Disk uzun süreli kullanımda, yoğun şekilde aktarım da yaptıysak ısınıyor. Ancak bu ısınma el yakacak kadar abartılı olmadığı sürece HDD tipi harici disklerde normal kabul edilmekte.

Sonuç olarak: harici diskler, eski teknolojiyle üretilmiş olsa da SSD’ler yaygınlaşıncaya ve ucuzlayıncaya kadar hala en iyi alternatifimiz konumundalar. Bu yüzden hard case, fazladan yedekleme, bulut teknolojisini kullanma gibi önlemler de alarak harici disk kullanmanın faydalı ve güvenli bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Ancak bunun için aşırı pahalı harcamalar yapmaya da gerek yok, elimizin altında güvenilir olduğuna inandığınız, fiyat/performans oranı yüksek bir adet disk bulunması bize fazlasıyla yetecektir. Bu yüzden, satın aldığım Western Digital marka harici diski rahatlıkla önerebilirim.

Ürünün mağaza tanıtımını görmek ve kimi zamanlar değişen fiyatını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz: http://www.vatanbilgisayar.com/25-1tb-elements-usb30-_-usb20-tasinabilir-disk.html

Western Digital (WD) Harici Disk İncelemesi” üzerine 3 yorum

  1. Detaylı ve bilgi verici bir tanıtım olmuş. Emeğiniz için teşekkürler.

  2. Teşekkürler, benim için çok faydalı bir yazı oldu. Harici HDD satın almayı düşünüyordum ve paylaştığınız verilerden sonra kesinlikle WD almaya karar verdim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>