Üniversitede hazırlık okumuş bir öğrenci olarak, pek çok kişinin aklında yabancı dil ve hazırlıkla ilgili soruların mevcut olduğunu düşünüyorum. Her okulun hazırlık ve yabancı dil eğitim programı aynı şekilde kurgulanmıyor. Bu yüzden Üniversitede hazırlık okumak üzerine bilgi veren, temelde olan birkaç benzerliği ön plana çıkartaracak, genel bir yazı dizisi hazırladım.

Üniversitede Hazırlık Okumak – 1

Üniversite, gençlik yıllarında yaşanan gelişim evresi için önemli, olgunlaştırıcı bir aşama. Üniversiteye giren kişiler, burada önlerini daha da açacak faaliyetlere katılma, kendilerini geliştirme, sosyalleşme ve olgunluk yaşlarında bol bol kullanacakları bilgiyi ve tecrübeyi burada edinme imkanına sahipler.

4 senelik bir lise hayatının ardından, son senenizde çok daha yoğun süren bir çalışma temposuna girdiniz ve sonuçların açıklanmasının ardından bir üniversiteye yerleştiniz. Peki, üniversitenizde zorunlu hazırlık var mı? Varsa bunu okumak mı gerekli, yoksa yaz aylarında gideceğimiz bir kursla bunun üstesinden gelebilir miyiz? Zorunlu değilse üniversitede hazırlık okumak bir vakit kaybı mıdır? Yabancı dil üniversitede bize hangi faydaları sağlar?

Üniversitede hazırlık okumuş bir öğrenci olarak, pek çok kişinin aklında yabancı dil ve hazırlıkla ilgili soruların mevcut olduğunu düşünüyorum. Her okulun hazırlık ve yabancı dil eğitim programı aynı şekilde kurgulanmıyor. Bu yüzden Üniversitede hazırlık okumak üzerine bilgi veren, temelde olan birkaç benzerliği ön plana çıkartaracak, genel bir yazı dizisi hazırladım.

Türkiye’de bulunan üniversitelerde hazırlık okumak 4 şekilde olabiliyor:

-Hazırlık okumak tamamen tercihe bağlıdır, bölüme geçildiğinde ise hazırlığı okuyun/okumayın, öğrenciler arasında herhangi bir fark olmamaktadır.

-Hazırlık okumak veya belli bir seviye İngilizceniz olduğunu kanıtlamanız zorunludur, geçtiğiniz takdirde notunuz harf bazında ortalamanıza etki eder. Geçemezseniz 4. sınıfa kadar çeşitli şekillerde üniversite tarafından size şans tanınır, bir yandan da derslere devam edersiniz.

-Hazırlık okumak veya belli bir seviye İngilizceniz olduğunu kanıtlamanız zorunludur, geçtiğiniz takdirde notunuz harf bazında ortalamanıza etki eder. Geçemezseniz hazırlığı bir sene daha tekrar edersiniz. Yine geçemezseniz belli bir puanı alıncaya kadar bölümünüze başlayamazsınız.

-Eğitimin belli bir yüzdesi (çoğunlukla %100 veya %30 olarak değişecek şekilde) İngilizce müfredattan oluşur, dolayısıya hazırlık okumak veya belli bir seviye İngilizceniz oldğunu kanıtlamanız zorunludur. Geçemezseniz hazırlığı bir sene daha tekrar edersiniz. Yine geçemezseniz belli bir puanı alıncaya kadar bölümünüze başlayamazsınız. Belli dönemlerde açılan sınavlara girebilir veya Türkçe eğitim yapan herhangi bir kuruma geçiş yapabilirsiniz. Hazırlığı geçtiğinizde ise bu durum herhangi bir şekilde ortalamanıza yansımaz, bunun yanında bölüme başladığınızda sizden belli başlı dil yeteneklerinizi geliştirmenizi isteyen yabancı dil odaklı dersler sunulur. Ortalamanıza da bunlar etki eder.

Dizinin diğer yazılarında ise “Hazırlık eğitimi zorunlu değilse tercih edilmeli mi? Hazırlık eğitimi öncesinde veya eğitim sırasında çeşitli takviyeler almak gerekli mi? Hazırlık geçme sınavına nasıl hazırlanılmalı?” gibi konuları ele alacağız. Takip etmenizi öneririm. Konuyla alakalı sorularınızı ve yorumlarınızı sitemizin yorum bölümüne yazabilir, bana konuyla ilgili olarak sosyal medya yoluyla veya yenideneyim@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılar için:

Üniversitede Hazırlık Okumak – 1” üzerine bir yorum

  1. Mersin Üniversitesi’nde 1 yıl hazırlık okudum ve bana gerçekten inanılmaz derecede faydası oldu. Üniversite hazırlık sınıflarında verilen eğitimi çoğu özel kurs bile veremiyor. 1 yıl boyunca ingilizce görünce insan ister istemez aşina olmaya başlıyor. Hele ki dersleri dinlerseniz ve biraz gayret gösterirseniz ingilizce’yi hazırlık döneminde tamamıyla öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>