Ücretsiz blog açmak gözde büyütüldüğü kadar zor olmayan,çok kısa bir süre içinde tamamlanarak dışarıya açılması oldukça basit işlemlere dayanan bir aktivite.

Ücretsiz Blog Açmak: Nereden, Nasıl?

Çeşitli konular üzerine düşünerek yazı yazmak ve çevremizle paylaşmak, birçoğumuz için zevkli ve bizi geliştirip, olumlu anlamda değiştiren bir aktivite. Bunu bir adım ötesine taşımak ve daha çok insana ulaşmak isteyenler ise amaçlarını Internet’i kullanarak gerçekleştirmeyi tercih edebiliyorlar. Ücretsiz blog açmak ise bu konuda en popüler seçeneklerden birisi durumunda.

Ücretsiz blog açmak gözde büyütüldüğü kadar zor olmayan, çok kısa bir süre içinde tamamlanarak dışarıya açılması oldukça basit işlemlere dayanan bir aktivite. Bugün ücretsiz blog açmak konusunda hizmet veren popüler birkaç site kullanılarak alan adı alınabiliyor ve tema seçimi, başlık gibi basit ayarlar yapılarak hızlıca “bloglamaya” başlayabiliyorsunuz. Önemli olan ise blogu güncel tutmak ve bir anlık hevesle başladıktan sonra üstüne düşmemezlik etmemek. (Daha öncesinde konuya ilişkin yazdığım bir yazı için: Blogunuzu nasıl güncel tutarsınız?)

Ücretsiz Blog Açmak Hangi Sitelerden Yapılabilir?

Blog açma siteleri eskiden parmakla sayılabilecekken, son yıllarda sayısı epeyce arttı ve bize daha geniş bir seçim yapma fırsatı doğdu. Bu konuda hizmet veren belli başlı yerleri blogspot, WordPress, blogcu olarak sıralayabiliriz. Sitemizin de kodlama konusunda iskeletini oluşturan WordPress, kendi alan adının altında bir kullanıcı adı kullanmanızı sağlayarak size yazı yazmanız için mecra oluşturabilmekte. Aynı durum Google destekli bir proje olan blogspot için de geçerli. Bu iki hizmete subdomain (alt alan adı) olarak kayıt olabildiğiniz gibi kendi ücretli domaininizi alarak da blog yazmaya başlayabilir ya da bir süre sonra blogunuzu kendi alan adınıza taşıyabilirsiniz. Yerel bir girişim olan blogcu konusunda ise net bir fikrim olmamakla birlikte kendi alan adınızı almanıza müsaade ettiklerini düşünmüyorum. En azından bu şekilde bir blogla hiç karşılaşmadığımı söylemeliyim.

Ücretsiz Blog Açmak Bize Neler Kazandırır?

Blog yazmak üzerine yapılmış yabancı bir görsel. Görselde yazandan kısaca "blogluyorum çünkü varım" anlamı çıkıyor.
Blog yazmak üzerine yapılmış yabancı bir görsel. Görselde yazandan kısaca “blogluyorum çünkü varım” anlamı çıkıyor.

Öncelikle düzenli olarak blog yazmanın bize ciddi bir yazı yazma disiplini kazandıracağını söyleyebilirim. Eskiden hiçbir konuda yazı yazmayan, aklındaki konuları sürekli erteleyen ben, yenideneyim.com’un açılmasının ardından görüşlerimi somut olarak yazıya döküyor, bunu sık yapılan bir rutin haline getirebiliyorum. Bunun haricinde ücretsiz blog açmak vasıtasıyla hiçbir ücret ödemeden, fazladan çaba harcamadan yazdıklarınızın farklı kişiler tarafından okunuyor olması ve bir kısmına yorum yaparak geri dönüş sağlayacak olmaları, size hatalarınızı görme ve kendinizi düzeltme fırsatını verecektir.

Ücretsiz Blog Açmak Yöntemiyle Para Kazanılır mı?

Ücretsiz blog açmak vasıtasıyla maddi kazanç sağlamak zorluklar barındırmasına ve bazı fedakarlıklar gerektirmesine rağmen imkansız değil.
Ücretsiz blog açmak vasıtasıyla maddi kazanç sağlamak zorluklar barındırmasına ve bazı fedakarlıklar gerektirmesine rağmen imkansız değil.

Bu sorunun kesin bir yanıtı olmamakla birlikte, büyük ihtimalle kazanamayacağınızı söylemeliyim. Internet üzerinde para kazandırmak yapılan çalışmalar da, çoğunlukla emek isteyen ve bir miktar maddi yatırım yapılmasını gerektiren işler olarak kurgulanıyor. Dolayısıyla işin uzmanı değilseniz, hatır gönül ilişkileriyle blogunuzu daha da güçlendirecek işler konusunda birilerinden yardım alamıyorsanız bu konuda fazla bir umudunuz olmamalı. Ancak, ücretsiz blog açmak sonrasında bunu birkaç adım daha ileriye taşır ve gerçekten gerekli emeği verirseniz, bazı kapılar kendiliğinden açılabilir ve kendinizi hedeflediğiniz yerlerin çok daha ötesinde bulabilirsiniz.

Ücretsiz blog açmak çoğu zaman hızlı ve pratik bir yöntem olmasına rağmen işin sadece başlangıcı. Bu konuda fark yaratmak, özgün olmak ve insanların dikkatini çekebilmek ise tamamen sizin yeteneğinize ve ileriye yönelik yaptığınız planlamalara bağlı.

Ücretsiz Blog Açmak: Nereden, Nasıl?” üzerine 7 yorum

  1. Benimde uzun bir blog deneyimim oldu. Bloglar hazır şablonlar açısından avantajlıdır. Rahat edersiniz. Fakat alanadınızın sonuna yerleştirdikleri uzantılar eninde sonunda sizi rahatsız edecek buna emin olabilirsiniz. Eğer ücretsiz blog açıyorsanız amacınısz deneyim kazanmak olsun. Çünkü eninde sonunda size yetmeyecek ve bir domain alacaksınız.
    Bu arada blogcunun eski tadı kalmadı. Blogspot iyi olmasına rağmen Türkçe içerikli sitelerde ziyaretçiniz az olur. WordPress ise en kötüsü. Hiç bulaşmayın ona derim. Blogcu eğer hiçbirşey bilmiyorsanız başlangıç için idealdir

  2. Başlangıç için deneyim açısından ücretsiz blog açmak ve onunla vakit geçirmek güzel ve eğlenceli olabiliyor.

  3. Bu servisleri ben daha çok paravan olarak kullanıyorum.Hergün her birine 1 adet özgün içerik ile besleyerek 1-2 ay sonucunda bu ücretsiz bloglar ile anasitemin alt yapısını güçlendiriyorum.Kısacası bulunmaz nimet diyebilirim.

  4. Ücretsiz bloglarda hosting problemi yaşanmadığı için çok büyük bir tercih sebebi oluyorlar.

  5. Bloglar her zaman işe yarar. Başlangıç seviyesinde bir şeyler öğrenmek için, ileri seviyede ise ana sitenizi beslemek için paravan olarak kullanabilirsiniz. Oldukça kapsamlı ve faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>