Burada amacımız trenlerin makaslarını vaktinde değiştirerek, doğru istasyonlara varmalarını sağlamak.

Online Bir Hafıza ve Beyin Egzersizleri Programı: Lumosity

Gününün, özellikle de çalışma saatlerinin çoğunu bilgisayar başında geçirenlerin en önemli iki sorunu genellikle erteleme(procrastination) ve multitasking(birçok işi aynı anda yapmak) üzerine oluyor. Kendimize belirlediğimiz hedefin dışına çokça çıkıyor, toparlanmakta zorluk yaşıyor, hedef olarak belirlediklerimizin büyük çoğunluğunu tamamlayamadan, büyük bir pişmanlıkla(çoğu zaman da “bunu bir daha asla yapmayacağımıza” dair kararlar alarak) günümüzü sonlandırıyoruz. Aynı anda birçok işi takip ettiğimiz(veya etmek zorunda kaldığımız) için de bunu kafamızda kemikleştiriyor, bu sebeple sık sık dikkat dağınıklığı yaşıyor, bir önceki cümlede bahsettiğim durumları tekrar tekrar perçinlemiş oluyoruz.

Procrastination’un ve multitasking’in zararlarından korunmak imkansız değil, sadece biraz kararlılık, düzenlilik ve disiplin istiyor. Dikkatimizi tek bir yere odaklamanın ve karar verilen tek bir işi hemen yapmak, kendimizi buna alıştırmak elbette ki kolay değil, yararları ise sayılamayacak kadar fazla: bir görevi yerine getirmiş olmanın iç rahatlığı, mutluluk ve planlandığı gibi başarılan hedefler bunlardan birkaçı. Beyin aktiviteleri konusunda çeşitli alıştırmalar yapmak, kendimizi disipline etmek bakımından en uygun yollardan birisi.

Bu yazımda beyin egzersizleri, dikkati canlı tutma ve hızlı, pratik, doğru karar verme üzerine keşfettiğim sitelerden birisi olan Lumosity’i tanıtmak istiyorum. Bu sitede, bilimsel çalışmalar temel alınarak hazırlanan ve dikkati ve kısa/uzun vadeli hafızayı geliştirme, doğru ve hızlı karar verme gibi konularda insan beynine yardımcı olmayı amaçlayan pek çok oyun, günlük çalışmalar için sunulmuş. Hiçbiri de kesinlikle sıkıcı değil, günde belli bir süre vakit ayrılarak keyif alınabilecek, yaratıcı oyunlar. Yetişkinlerin yanı sıra, zihinsel gelişimi yetişkinlere nazaran çok daha fazla ve hızlı oluşan çocuklar için de güzel bir seçenek.

Sitede Ne Tür Çalışmalar Yapılıyor?

Birkaç örnek vermem gerekirse; yere düşen yağmur damlalarının içinde bulunan basit işlemler, hızlı ve doğru karar verme algınızı daha da artırmak üzerine oluşturulan bir oyun. İlk başta basit olarak başlasa da, damlalar gittikçe artıyor ve hızla hesaplamalar yaparak, düşmeye en yakın yağmur damlalarının sonuçlarını, onlar yere düşmeden bulmaya çalışıyorsunuz.

RainDrops oyunundan bir görüntü. İşlemler oyun ilerledikçe daha da çoğalıyor ve işler zorlaşmaya başlıyor.
RainDrops oyunundan bir görüntü. İşlemler oyun ilerledikçe daha da çoğalıyor ve işler zorlaşmaya başlıyor.

Bunun haricinde, dikkatinizi ölçmeye yönelik bir “kartal bulma” oyunu mevcut. Sizden belli bir noktaya gözünüzü sabitlemeniz isteniyor ve ekranın herhangi bir yerinde çıkan kartalın eskiden bulunduğu yeri, şöyle bir görünüp kaybolmasının ardından seçmeye çalışıyorsunuz. Mesele bununla da sınırlı değil, bunu işaretlemenizin yanında odaklandığınız noktada, kartalla aynı anda çıkan 1-5 arası numarayı hatırlayıp bunu da işaretlemeniz isteniyor. Yine başlangıçta basit olan oyun, seviyeler ilerledikçe zorlaşmaya başlıyor.

Eagle Eye çalışmasından bir görüntü.
Eagle Eye çalışmasından bir görüntü.

Yine oynadığım ve çokça beğendiğim Train of Thought da, trenlerin geçiş noktalarını organize etmek üzerine. Belirli aralıklarla bir tünelden çıkan renkli trenler, o renklerin temsil ettiği istasyonlara gitmek üzere yola çıkıyor ve bizden de düzenli olarak rayların belli başlı makas noktalarına tıklayarak, yol gidişatını ayarlamamız isteniyor. Yine başlangıçta kolay, ilerledikçe karmaşık bir hale gelen oyunlardan birisi.

Burada amacımız trenlerin makaslarını vaktinde değiştirerek, doğru istasyonlara varmalarını sağlamak.
Burada amacımız trenlerin makaslarını vaktinde değiştirerek, doğru istasyonlara varmalarını sağlamak.

“Ebb and Flow” isimli oyun da günlük çalışmalar sırasında sıkça karşılaştığım bir oyun. Bu oyunun içinde, sarı ve yeşil renkte hareket eden yaprak sürüleri mevcut. Yeşil yaprakların işaret ettikleri noktayı, sarı yaprakların ise hareket ettiği yönü hızlıca tespit ederek, klavyenizle belirtmeniz gerekiyor. Yine başta kolay, hızlandıkça ve ilerledikçe zor.

ebb and flow

Testlere Nasıl Başlamalı?

İstediğiniz takdirde, kendinize tepki verme hızınızı ve bu tepkilerin doğruluğunu ölçen bir ufak hafıza testi uygulayabiliyorsunuz, benim tavsiyem de bu yönde olacak. İlk günden sonrasının gelişimini görmek için iyi bir gösterge olacağını düşündüğümden, ben de bunu uygulamak istedim ve sonuçlar pek de iyi gelmedi.

lumosity1 lumosity2 lumosity3

Bu durumun, hafıza egzersizlerine fazla aşina olmamamın haricinde, belli başlı birkaç sebebi var. Dikkatimin pek de derli toplu olmadığı bir zamanda başlamamdan ötürü fazlaca dağıldığımı hissettim ve bazı soruları geçiştirmek için işaretledim. Lumosity İngilizce bir site olduğu için, soruların çoğu da dile dayalı şekilde geldi, ancak dil konusunda (özellikle de kelimelerle ilgili kısımlarda) anadili İngilizce olan birisi kadar başarılı olabileceğini düşünmüyordum. Nitekin durum da bu şekilde gerçekleşti, birçok bilmediğim kelimeyle yüzyüze geldim ve bu da puanımın düşmesine sebep oldu. Bu ve buna benzer oyunlardaki İngilizce kaynaklı sorunlarımızı, ayarlar bölümünden “İngilizce ana dilim değil” seçeneğini işaretleyerek çözebildiğimizi ise sonradan öğrenip, uyguladım. Son olarak ise, zamana karşı yarıştığımız için kendimi hızlı bir şekikde reaksiyon vermek zorunda hissettim, bu da daha çok hata yapmama, talimatları ve soruları yeterince anlayamadan cevaplamama neden oldu. Bu da üzerine çalışma yapılarak günden güne aşılabilecek bir sorun olarak kendisini gösteriyor.

Sitenin bilimsel bir çalışmaya dayalı olarak ilerlediğinden bahsetmiştim. Sitede, hafızayla ilgili amatör ve profesyonel blog yazıları da bulunmakta. Tamamı İngilizce, ancak yayınlanmaya değer gördüklerimin bir kısmını, vakit buldukça –kısmen veya tamamen- çevirip yenideneyim’de paylaşmaya çalışacağım.

Lumosity’ye kayıt yaptırmak ve oyunlarının bir kısmını oynamak ücretsiz olsa da, maalesef belli bir dönem için tüm oyunların açık olduğu, gelişmenizin takip edildiği bir üyeliğe dahil olmak ücretli hale getirilmiş. Internet’te çok fazla ürüne para harcayan, kredi kartını hele ki bu şekilde ücret isteyen sitelerde kullanan birisi değilim, hatta bir paralı siteye üye olmam da ilk kez Lumosity sayesinde oldu. Ancak tecrübelerimden yola çıkarak, verdiğim paradan herhangi bir pişmanlık duymadığımı söylemek durumundayım. Kayıt olmak istediğinizde, size sunulan seçenekler arasından “aile boyu üyelik”i seçerseniz, arkadaşlarınızı da bu çalışmaya dahil ederek ücretleri daha makul bir noktaya çekme şansınız da mevcut. Bu şekilde yapılan kaydın ardından tek yapılması gereken, eğer çalışmalarınızı başkalarının görmesini istemiyorsanız ailedeki bireylerle paylaşılmasını engellemek. Bu şekilde yapıldığında, hesabınızın tek başına alınmış bir hesaptan hiçbir farkı kalmıyor.

Siteyi ziyaret etmek için referanslı ve referanssız olarak iki link sunmak istiyorum. Referanslı olanı tıklarsanız benim yönlendirmemle siteye üyelik yapmış olacaksınız, bu da benim üyelik süremi uzatmam konusunda bana fayda sağlamış olacak. Referanssız olanı tıklarsanız ise Internet’ten siteyi öğrenerek kayıt yaptırmaya gelmiş bir kişi olarak kayıt yaptıracaksınız. İkisinde de, söylediklerim haricinde herhangi bir fark bulunmuyor.

Referanslı link: http://www.lumosity.com/invite/4A4Vi

Referanssız link: http://www.lumosity.com

Lumosity ile ilgili olumlu/olumsuz görüşlerinizi, yaptığınız testlerde karşılaştıklarınızı, paylaşmak istediğiniz skorları bu konunun yorum bölümüne yazabilir veya yenideneyim@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince yorumları ve değerlendirmeleri sitede paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>