Notebookta elektrik kaçağı tespit edildiğinde ne yapılmalı?

Notebookta Elektrik Kaçağı ve Yapılabilecekler

Bu yazımda sık rastlanmayan, ancak denk geldiği zaman insanı hem korkutan hem de sağlığını tehlikeye atabilecek olan bir durumdan bahsetmek istiyorum: notebookta elektrik kaçağı. Isınmasını engellemek ve malzeme kalitesini artırmak için dış cephesinin -özellikle de bilek ve kol bölgelerinin sık dokunduğu alanlarının- alüminyum ve benzeri malzemelerle kaplı olduğu notebooklarda daha da net şekilde hissedilen bu durum, ilk kez yaşıyorsanız laptopun bozulduğunu düşünmemize neden oluyor. Oldukça can sıkıcı görünen bu problemin nelerden kaynaklanabileceğini ve bazı çözüm yollarını anlatacağım.

Notebookta Elektrik Kaçağı Nasıl Oluşur?

Notebookta elektrik kaçağının ev koşullarında çözülebilecek üç tane sebebi olabiliyor: prizin topraklanmamış olması, batarya çıkarılarak doğrudan elektriğe bağlı çalıştırmak ve üst üste uzatma prizi takmış olmanız. Üçü de normal şartlarda hem elektronik eşyalarınız hem de sizin sağlığınız açısından oldukça tehlikeli. Dolayısıyla topraklama olmayan evlerde bunu sağlamak, uzatma kablolarını ise gerektiği uzunluklarda satın alarak, tek şekilde kullanmak gerekiyor.

Notebook adaptörleri akım dengesizliğini absorbe etmek konusunda yetersiz kalabiliyor.
Notebook adaptörleri akım dengesizliğini absorbe etmek konusunda yetersiz kalabiliyor.

Günümüz batarya teknolojisinin batarya dolduktan sonra bataryaya elektrik transferini kesmesi de batarya ömrü konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağımızı bize garanti etmekte. Ancak bataryanın zor durumlarda bir nevi akım regülatörü olduğunu da düşünecek olursak, bilgisayara gelen akımın adaptörün ardından uğrayacağı ve düzene sokulacağı ilk adres olarak kendisini görebiliriz. Bu yüzden elektrik kaçağı bataryasız kullanımdan da kaynaklanıyor olabilir.

Tatilde Yaşadığım Bir Tecrübe ve Sorunun Çözümü

Hem kozmetik, hem de donanımsal olarak hiçbir problemi olmayan, henüz 8-9 ay önce satın aldığım notebookum da bu durumdan nasibini aldı. Evde buna benzer problemleri yaşamayan ben, tatilde yazı yazarken bileklerimde ve kollarımda ufak iğne batmaları hissettim. Ardından soruna yoğunlaşmamın ardından ise notebookta elektrik kaçağı bulunduğunu anladım. Adaptörü çıkarttığımda sorun çözülüyor, taktığımda ise yeniden başlıyordu. Dolayısıyla sorunun bataryada değil, adaptörde olduğunu düşündüm. Ardından ise önceki paragrafta tespit ettiğim iki sorunu farkettim: kaldığımız yazlık evde prizlere topraklama yapılmamıştı ve ben, masa ortamında daha rahat çalışabilmek için iki uzatma kablosunu ardı ardına bağlamıştım. Sorunu çözmek için bazı adımlar izlemeye karar verdim.

Topraklı prizin nasıl olması gerektiğine küçük bir anlatım.
Topraklı prizin nasıl olması gerektiğine küçük bir anlatım.

Öncelikle bilgisayar adaptörünü prizlerden çıkarttım ve prize doğrudan takmayı denedim. Bunu yaptığımda çarpma durumu biraz daha azalsa da, tamamen bitmedi. Ben de o koşullarda alabileceğim tek önlem olarak bataryayı belli aralıklarla şarj ederek prize bağlı olmayacak şekilde kullandım ve bu şekilde herhangi bir problem yaşamadım. Eve geldiğimde ise sorun tamamen düzelmiş, ne notebookumda ne de adaptörümde herhangi bir kalıcı hasar oluşmamıştı.

Elektrik Kaçağını Ciddiye Almanız Gerekiyor

Elbette ki benim buna benzer bir tecrübeyi yaşamış olmam, sizin bilgisayarınızda da aynılarının geçerli olduğu anlamına gelmiyor. Elektrik şakaya gelmeyecek kadar ciddi, tehlikeli bir iştir ve buna uygun önlemler alınmasını gerektirir. Sizlere de, üstte tarif ettiğim yöntemler notebookta elektrik kaçağı sorununuzu çözmezse bilgisayarınızı kapatarak sorun çözülene kadar kullanmamanızı ve ilk fırsatta yetkili teknik servisine götürerek sorunu çözmenizi tavsiye ediyorum.

Not: Notebookta elektrik kaçağını çözmek için yapılacaklardan birisi olan topraklama işleminin ayrıntıları hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilir, kurumsal bir çözüm önerisi okuma imkanı bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>