vlc_d-light_ted

LED Lamba ile Kablosuz İletişim Mümkün! (Li-Fi Teknolojisi)

Önceki yazımda LED teknolojisinin aydınlatmayı getirdiği noktadan ve yarattığı enerji tasarrufundan bahsetmiştim ve ortalama bir maliyet hesaplaması yapmıştım. (Bkz:  LED Ampul Maliyet Deneyi )

Bugün ise LED teknolojisinin iletişimi ve veri aktarımını kolaylaştırmak yolunda atılan bir adımdan bahsetmek istiyorum: Li-Fi adı verilen teknoloji sayesinde, LED lamba vasıtasıyla kablosuz, hızlı ve güvenli bir veri iletimi artık mümkün. Bunun içine Internet de dahil elbette.

Li-Fi, light fidelity adı verilen iletim teknolojisinin kısaltması. Bugün adı bilinen birçok büyük markanın yatırım yapıp, üzerinde çalıştığı bu teknoloji, veri aktarımını ışığın fotonlar vasıtasıyla doğrudan ulaştığı ve alıcıların ışığı bu şekilde yakalayabildiği her yere taşıma imkanı sunuyor. Bu durum aynı zamanda güvenliği de sağlıyor, zira arada duvar gibi bir engel varsa yapılan aktarımın herhangi bir şekilde dışarıdan hacklenme imkanı bulunmuyor.

Dolayısıyla, bu teknolojinin Wi-Fi ile kıyaslandığı zaman birçok alanda galip geldiğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki yıllarda Li-Fi'nin sıklıkla kullanılacağı ofis ortamından bir örnek. Burada da kablosuz iletişimin tamamı LED aydınlatma tarafından sağlanıyor.
Önümüzdeki yıllarda Li-Fi’nin sıklıkla kullanılacağı ofis ortamından bir örnek. Burada da kablosuz iletişimin tamamı LED aydınlatma tarafından sağlanıyor.

Bu teknolojinin gelişmesi yönünde araştırmalar yapan Profesör Harald Haas, yaptığı TED sunumunda bu teknoloji hakkında bilgilendirme yapıyor ve videonun sonunda bu teknolojinin hayata geçmiş halinden de bir örnek veriyor.

Sunumu yapan Harald Haas isimli profesör, aynı zamanda Edinburgh Üniversitesi’nin Mobil İletişim bölümünün başkanı. Kendisine göre Li-Fi adı verilmiş bu teknoloji eskiden beri bilinen prensiplerden özellikler taşısa da, günümüz teknolojisi açısından tamamen yeni bir çağ açıyor diyebiliriz: güvenlik, hız, süreklilik gibi kaygılar taşımadan veri aktarımını sağlamak ve bunu sadece içine işlemci çip yerleştirilmiş 3$lık küçük bir LED lamba yoluyla yapabilmek. Aşağıya Türkçe altyazıyla eklediğim bu videoyu izlemenizi öneririm:

LED Lamba ile Kablosuz İletişim Mümkün! (Li-Fi Teknolojisi)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>