Resimde sağdan sola doğru, aydınlatma teknolojisinin gelişimini görüyorsunuz.

LED Ampul Maliyet Deneyi

Elektrik tasarrufu, her evde oluşturulması gereken, hem bütçeye hem de çevre kaynaklarına fayda sağlayacak yegane alışkanlıklardan birisi. Bunu sihirli bir dokunuşla sağladığını iddia eden ürünlerden ise dikkatle kaçınmak ve tasarruf meselesini doğrudan kendi elimize almamız gerekiyor. Bununla ilgili blogumuzda önceden yazılmış bir yazı için: Elektrik Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor Mu?

Tüketim alışkanlıklarımızı farkında olarak bunlara müdahale etmek ve evin içinde bazı ufak değişiklikler yapmak ise en verimli yollar olarak gözükmekte. Bu yazıda, elektrik tasarrufuna katkı sağlayan yöntemlerden birisi olan ampul kullanımından bahsetmek istiyorum.

Teknoloji geliştikçe ve tasarruflu ürünler üretmenin maliyeti azaldıkça, kullandığımız ürünler bizlere daha da fazla seçenek sunmaya başladı. Akkor ampullerin yerini halojenler, bunların yerini floresanlar ve tasarruflu ampuller aldı. En sonunda ise LED ampuller ortaya çıktı ve yarattıkları tasarruf, şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük miktar oldu (çoğunluk %80 civarında)

Resimde sağdan sola doğru, aydınlatma teknolojisinin gelişimini görüyorsunuz.
Resimde sağdan sola doğru, aydınlatma teknolojisinin gelişimini görüyorsunuz: Akkor ampul, tasarruflu spiral ampul ve led ampul.

LED ampullerin tasarrufun yanı sıra birçok avantajı da mevcut:

1-     Sağlığa ve çevreye zararsız: eskiden kullandığımız tasarruflu ampullerin çoğu, zehirli bir madde olan civayı içeriyordu ve bunun salınımı, kırıldığında bizi etkileyen miktarı gibi konular çoğunlukla belirsizdi. Ayrıca sağlığa zararlı etkilerinden korunmak için tasarruflu ampullerle aramızdaki mesafenin en az 3 metre olması gerekiyordu ki çoğu evde,işyerinde bunun sağlanması neredeyse imkansız gibiydi. Yeni nesil LED ampuller ise sağlığa tamamen zararsız, geri dönüştürülebilir maddelerden oluşuyor. Yakınında bulunduğumuz mesafe ise, yine zararsız olduğundan ötürü önemsizleşti.

2-     Dayanıklılık: Çoğu akkor ampulü elimize aldığımızda içinde bulunan incecik telin her an kopabileceğini hepimiz görmüşüzdür. Nitekim böyle de olurdu: ufacık bir darbede, biraz fazla çalıştığında, elektrik şebekesinde oluşan dengesizliklerde vs. çabucak bozulur, yenisinin alınmasını gerektirirdi. Tasarruflu ampullerin üzerinde ise “ışık yayan bölgeden tutarak takmayınız” uyarısı olurdu, bunun sebebi de yine bu ampullerin dayanıksızlığı idi.

Günümüzdeki LED ampullerin dış yüzeyleri plastik benzeri bir maddeyle kaplı. Dolayısıyla çarpma, düşme gibi durumlardan kolayca etkilenmiyor, kırmak için biraz uğraşmanız gerek :) şebekede oluşan aşırı yüklenme gibi durumlara da, diğerleriyle kıyaslandığında çok daha dayanıklı şekilde imal edilmiş.

3-     Isınma problemi yok: Yazının önceki bölümlerinde bahsettiğimiz iki ampulde de ciddi ısınma problemleri, bu ısı yüzünden ömrünün kısalması gibi durumlar mevcuttu. LED ampul, içindeki malzeme nedeniyle ısınmıyor, dolayısıyla kapatır kapatmaz korkmadan elinize de alabiliyorsunuz.

4-     Garanti imkanı: Önceden kullanılan ampuller, görece ucuz olmasına rağmen kolay bozuluyor ve vaat edilen kullanım ömrünün çok çok altında kalıyorlardı. Aldığınız LED ampul ise, garanti veren bir firmadan satın alındıysa, kısa süre içinde sorun yarattığında derhal satın alınan yere götürülüp değiştirilme imkanı sunuyor. Diğer ürünlere göre pahalı fiyatlara sahip olduğu için de, böyle bir problemle karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken şeyin bu olduğunu düşünüyorum.

Gelin birlikte bir hesap yapalım. Sağlığımızdan ödün vermememiz gerektiği için de, bu iki karşılaştırma eski model akkor ampuller ve yeni nesil LED ampuller arasında olsun.

Orta büyüklükte bir aile ve bu ailenin yaşadığı 3+1 evi düşünelim. Bu ailenin bireyleri sabah evden çıkıyor, karanlığın basmasına yakın bir zamanda ise eve geliyorlar ve bilinçli olarak tüketilen elektrik tam olarak gelmeye başladıkları saatte açığa çıkmaya başlıyor.

Evimizde üç oda, bir de salon vardı. Bunlara mutfağı, banyoyu, eve girişte ve odalara geçiş sırasında içinden geçilen iki adet koridoru ekleyelim. Salonda 3, diğer bölgelerde ise birer ampul bulunsun. Bunlara bir adet de, kitap okumak veya ders çalışmak amacıyla eklenmiş bir aydınlatma aracını ekleyelim.

Şu an toplamda 11 adet, sık kullanılan ampulün sahibiyiz (küçük tuvalet-depo-balkon ışığı gibi ufak ayrıntıları hesaba katmadık) Bunların aydınlatma gücü, kullanım alanlarını düşündüğümüzde ortalama olarak 70 watt olacaktır (salonda en güçlü, odalarda güçlü, mutfak ve banyoda orta, koridorlarda ve okuma ışığında düşük güçte ışık kullanılacağını varsayıyoruz) Bu ışıklar çoğu evde olduğu gibi, gücü ayarlanabilir bir aksama bağlı değil, bu yüzden her açtığımızda aynı enerjiyi harcıyorlar.

Eğer evimizi bir düğün salonu gibi aydınlatmak istiyorsak, bunun bize 6 saatlik maliyetini hesaplayabiliriz. 770*6= 4620 watt harcadığımız enerji. Elektriğin maliyeti kWh başına 20.8 Kr olarak hesap edilmiş. Bu da demek oluyor ki günlük masrafımız 96 kuruş civarına denk geliyor.

Odalarda ışık açık şekilde geçirilen vaktin ortalama ikişer saat, salonun ışığının ise hiç kapanmadığını varsayalım. Koridorlar, banyo ve mutfak, çalışma ışığı ise ortalama birer saat olarak kabul edilsin.

Bu durumda 1250 watt enerji harcamış oluyoruz. Toplamda 26 kuruşa denk geliyor ki, tasarrufsuz maliyetimizin neredeyse dörtte biri.

İhtiyaçlarımızı da gözeterek tamamen tasarrufsuz ampul kullandık. Bu durumda dikkatsiz davrandığımızda aydınlatmanın elektrik faturamıza maliyeti 28,80 tl, dikkatli bir şekilde kullandığımızda ise 7,80 tl oldu. Birisinde yıllık maliyet 345,6 tl, diğerinde ise 96,3 tl oldu.

Tüketici elektroniği hakkında hiç bilgi sahibi olmadan, tamamen tasarruf içgüdülerimizle yıllık elektrik masrafımızı yaklaşık olarak 250 lira civarında azaltabiliyoruz.

Yeni nesil LED ampuller ise, akkor ampullere kıyasla %80 daha az elektrik tüketiyor.

Bu bilgiler dahilinde, aydınlatmanın faturamıza maliyetine tekrar bakacak olursak:

Akkor Ampul Kullanımında LED Ampul Kullanımında
Savruk Kullanım 345,6 69,12
Dikkatli Kullanım 96,3 19,6

LED ampuller kullanarak evimizi yılda sadece 20 tl’ye aydınlatabiliyoruz! Rakamlar elbette ki farazi sunulmuştur ve kullanım miktarlarına, alışkanlıklara göre artıp-azalabilir. Ancak gerçekleşen tasarrufun miktarı gerçekten çok büyük, hem çevremiz, hem de bütçemiz için.

Bir sonraki yazımız ise LED ampul alırken dikkat etmemiz gerekenler üzerine olacak. Takip etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>