Bu noktada elbette ki tasarrufların doğru yapılması da önem taşımakta.

Küçük Miktarlarla Tasarruf: BES’e Giriş

Hepimiz tasarruf etmenin önemi hakkında bilgi sahibi olsa da, günlük yaşam içinde, sayılamayacak kadar çok ufak tefek harcama yapıyoruz. Genellikle ufak miktarlar gibi görünen bu harcamalar, haftalık, aylık, yıllık miktarlara vurulduğunda ciddi miktarlara tekabül edebiliyor ve sırf para biriktiremediğimiz için alamadığımız ürünleri, gidemediğimiz yerleri düşündüğümüzde bu hesabın oldukça önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu da bizi harcamalarımızdan kısmaya ve zorunlu olarak tasarruf etmeye teşvik ediyor.

Tasarruf Etmek Zor mudur?

uzun vadeli düşününce tasarruf kesinlikle zor bir uğraş değil.
Uzun vadeli düşününce tasarruf kesinlikle zor bir uğraş değil.

Günlük harcamalarınıza kısa bir göz gezdirdiğiniz bunların önemli bir kısmının “olmasa da olur” denebilecek faaliyetlere ayrıldığını ve sizi uzun vadede mutlu edecek şeylerden alıkoyduğunu farketmeniz mümkün. Bu yüzden uzun vadeli düşününce tasarruf kesinlikle zor bir uğraş değil.

Sözgelimi, bir paket sigara günlük kullanım içinde pek fazla önemli sayılmazken, bunu yıllık olarak hesapladığınızda neredeyse son model bir oyun bilgisayarı, senelerdir satın almak istediğimiz yeni bir mobilya takımı, 2 akıllı telefon veya 2 haftalık rüya gibi bir tatil parasını çöpe attığınızı görebilirsiniz. Üstelik sigara kullanmak sağlığınıza faydalı bir aktivite bile değilken.

Aynı şekilde her gün evinizle işiniz arasında taksiye gidip geldiğinizi ve günlük ulaşım düzeninizi bu şekilde kurguladığınızı düşündüğünüzde ortaya benzer miktarlar çıkıyor, yine benzer fırsatları kaçırdığınızı görebiliyorsunuz.

Doğru Tasarruf Nasıl Yapılacak?

 Bu yazı dizimde ise bunların birçoğunu bünyesinde toplayan, kolay bir şekilde yönetim imkanı sağlayarak sizi ayrıntılarla uğraştırmayan, üstelik uzun vadede ciddi bir tasarruf vaadeden Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış adıyla BES'ten bahsetmek istiyorum.
Bu yazı dizimde ise bunların birçoğunu bünyesinde toplayan, kolay bir şekilde yönetim imkanı sağlayarak sizi ayrıntılarla uğraştırmayan, üstelik uzun vadede ciddi bir tasarruf vaadeden Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış adıyla BES’ten bahsetmek istiyorum.

Bu noktada elbette ki tasarrufların doğru yapılması da önem taşımakta. Bu konuda kumbarada para biriktirmek, üstte belirttiğimiz harcamalardan kısmak veya bu harcamaları tamamen bitirmek gibi pek çok öneri olsa da, bu parayı bir bankada faizsiz şekilde tuttuğunuzda size pek de bir yararının olmayacağı ortada. Bu yüzden borsa, altın, döviz, vadeli hesap, yatırım fonları gibi pek çok para değerlendirme aracı var. Bu yazı dizimde ise bunların birçoğunu bünyesinde toplayan, kolay bir şekilde yönetim imkanı sağlayarak sizi ayrıntılarla uğraştırmayan, üstelik uzun vadede ciddi bir tasarruf vaadeden Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış adıyla BES‘ten bahsetmek istiyorum.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Yakın zaman içinde Yeni Deneyim’de en güncel tasarruf yöntemlerinden birisi olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında bilgilendirici bir giriş yazısı yayınlayacak ve devamında da belirli aralıklarla sistemin bana neler kazandırdığı üzerine güncellemeler yapacağım.

Henüz girmiş olduğum ve ayrıntılarını yeni yeni tanımaya başladığım bu sistem hakkında sizlerin de görüşlerini, önerilerini ve sorularını beklemekteyim.

Benzer yazılar için:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>