Temel yumruk atma ve yumruğa karşı savunma tekniklerinin anlatıldığı bir antremandan alınmış görüntüler. YouTube'da yayınlanan bir Krav Maga videosundan kesilmiştir.

Krav Maga Nedir? Krav Maga İzlenimlerim

Sokakta, evinde, işyerinde tehlikeyle karşılaşmış veya karşılaşma ihtimalinden çekinen her insan, kuşkusuz ki hayatında en az birkaç kez savunma sporlarını araştırmış, arkadaş sohbetlerinde bunun konusunu açmıştır. Ancak çoğu kişi, yararlı olduğu söylenen çok fazla savunma sanatı, pek çok kurs-hoca ve konuyla ilgili epey dedikodu bulunduğu için ya bir türlü kendisini cesaretlendirerek bunlardan birisine başlayamaz, ya da kendisine uygun olmayan bir kurs veya disiplin seçerek hem spordan, hem de kendini savunma konusundaki isteğinden soğur, egzersiz defterini de böylece kapatmış olur.

Bu yazımda birkaç sene önce kursuna yazıldığım ve yaklaşık 5 ay boyunca eğitimini aldığım Krav Maga ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. İzlenimlerimin profesyonel bir dövüşçüye, yıllarını egzersize adamış bir sporcuya ait olmadığını lütfen göz önünde bulundurun.

Krav Maga için çoğu kaynakta yazıldığı üzere 30’ların sonu, 40’ların başında farklı dövüş disiplinlerinin tekniklerini bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir savunma/saldırı disiplini diyebiliriz. Rivayetlerden birisi de bir Yahudi’nin, Nazilere karşı koyabilmek amacıyla bu teknikleri birleştirdiği yönünde. Bu tarihlerde çıkışının ardından ise tüm dünyaya yayılmış, evrensel bir hale gelmiş ve hem pek çok sivilin, hem de koruma görevlisi gibi kişilerin eğitimini almak istediği bir disiplin haline gelmiş. Türkiye’de ise bu disiplinin eğitimini veren belli başlı salonlar ve hocalar mevcut.

Benim tercihim evime yaklaşık 5-10 dakika uzaklıkta bir spor salonu oldu. Seçimim salonun yakınlığından ötürü çok ani ve körlemesine olsa da, salondan veya hocadan kaynaklı ciddi bir problem yaşamadım. Ancak bu noktada, eğitmeninizi, referanslarını ve salonu detaylıca araştırmanızı, içinize sinmeden karar vermemenizi tavsiye edebilirim.

Krav Maga’ya eğilim, sert bir spor olduğu varsayımından olsa gerek, oldukça az(bizden bir seans önceki Muay Thai’nin de benzer bir durumda olması bende bu düşünceyi yarattı.) Eğitim esnasında 120 kiloluk bir eski milli güreşçi ve ben eğitim aldık: sadece iki kişiydik! Dolayısıyla birçok pratiği bu ağır abimizle karşılıklı yapmak durumunda kaldığımızı, bu durumun bana oldukça faydalı olduğunu söylemek isterim :) sonuçta sokakta karşınıza çıkacak kişinin beden ve kondisyon özelliklerini seçme şansınız bulunmuyor.

Vücudunuzu ve güvenliğinizi korumak bu disiplinde başta gelen kural. Duruş tekniğiniz bile aşağı yukarı bunun açıklaması yapılarak tarif ediliyor. Tekniklerin çoğu da kendi güvenliğiniz, etrafınızdakilerin güvenliği ve ardından tehlikenin hızlıca bertaraf edilmesi üzerine kurulu.

Vücudunuzun esnek bir hale gelmiş olması ve güç-dayanıklılık sahibi olmanız kesin şart değilse de, bu sporu hakkıyla yapmak için bunların gerekliliği açıkça ortada. (Benim bu eğitime sonrasında başlamak şartıyla ara vermemin bir sebebi de bu) Zira eğitmeniniz kimi alıştırmalarda sizi sert bir şekilde ittirdiğinde, arkaya doğru nizami bir ters takla atmanız ve ardından da savunma pozisyonunda, hiçbir açık vermeden kalkmanız gerekiyor. Düşününce kolay, ancak uygulamada işler hiç de göründüğü gibi değil. Dolayısıyla antreman saatleri dışında da spor yapmaya vakit ayırmanız, çeşitli egzersizler uygulamanız oldukça faydalı olacaktır.

Krav Maga bir salon veya minder sporu değil, dolayısıyla etik kurallar, vurulmaması gereken bölgeler, karşınızdakine verebileceğiniz zararın sınırlandırılma zorunluluğu vs. bulunmuyor. Antremanlar da bu yüzden genellikle teorik olarak, yavaş şekilde çalışılıyor. Yine bir minder/salon sporu olmadığı için de, eldiven, dizlik, bileklik gibi koruyucu ekipmanların sokakta bulunmayacağı düşüncesiyle hareket ediliyor. Vuruşlar ve vuruşları engelleme teknikleri buna ayarlanmış durumda. Boks esnasında ringdeyken, hızlıca gelen eldivenli bir yumruğu, yine elinizle bloklayarak engelleyebilirsiniz veya bu tarz durumlar için belirli bir dayanıklılık seviyeniz oluşur. Yahut kick boks esnasında atacağınız tekmenin kuralları aşağı yukarı bellidir, bunun dışına çıkan antremanda uyarılır, maçta ise ceza alır. Krav Maga ise size böyle sınırlandırmaların sokakta olmayacağından ötürü gelen darbeyi emmeyi değil, hasar almadan uzaklaştırmayı öğretiyor. Bana en mantıklı gelen özelliklerinden birisi de bu.

Temel tekniklerin oturmasının ardından daha ileri seviyelere geçiliyor. Bu esnada ise arkadan saldırıya, boğmaya, karşı çeşitli duruş pozisyonları ve saldırganı etkisiz hale getirme teknikleri öğretiliyor. Bunlar yine sokak kavgaları esnasında sıkça karşılaşılan, tekniğini bildiğinizde ise daha kolay engelleyebileceğiniz saldırı biçimleri.

krav maga antreman

Temel yumruk atma ve yumruğa karşı savunma tekniklerinin anlatıldığı bir antremandan alınmış görüntüler. YouTube'da yayınlanan bir Krav Maga videosundan kesilmiştir.
Temel yumruk atma ve yumruğa karşı savunma tekniklerinin anlatıldığı bir antremandan alınmış görüntüler. YouTube’da yayınlanan bir Krav Maga videosundan kesilmiştir.

Krav Maga içinde, çoğunlukla BJJ’de(Brazilian Jiu Jitsu) görebileceğimiz yer dövüşü teknikleri de mevcut. Kondisyon ve dayanıklılık meselelerine sıklıkla vurgu yapmamın bir sebebi de bu. Kimi zaman eğitmeniniz ayakta, siz yerdeyken metrelerce geriye doğru sürüklenerek yukarıdan gelen tekmeleri, saldırganın yaklaşmasını engelleme alıştırmalarını yapmanız gerekiyor. Kimi zaman da, eğitmenin direktifleri doğrultusunda, birebirde yer dövüşünü uyguluyorsunuz. Bunu tekniklere uygun bir şekilde ve uzun bir süre yapmak insanı oldukça yoran bir aktivite.

En sonunda öğretilenlerin bir kısmı ise bıçak-silah gibi öldürücü aletlere karşı koymak üzerine(en azından ben bu seviyeye kadar ilerleme fırsatı bulabildim). Bu tarz durumlarda bu iki aletin de ölümcül olduğu sık sık hatırlatılıyor, zira hiçbir dövüş sporunun veremeyeceği gibi, Krav Maga da bize bir dokunulmazlık büyüsü bahşetmiyor. Dolayısıyla hiçbir koşulda kahramanlık yapıp, tekniği bildiğini düşünerek bu tarz aletlerin üzerine atılmamalı, bu tarz durumlar son çare olarak kullanılmalı. Bir sözlük yazarının yazdığını buraya alıntılayabiliriz: “Birisi bana silah çekip cüzdanımı istese, tereddüt etmeden veririm. Kahramanlık etmenin hiçbir anlamı yok.”

Bıçağa karşı koyma tekniklerinin anlatıldığı bir antremandan alınmış görüntü. YouTube'da bir Krav Maga videosundan kesilmiştir.
Bıçağa karşı koyma tekniklerinin anlatıldığı bir antremandan alınmış görüntü. YouTube’da bir Krav Maga videosundan kesilmiştir.

Bu disiplini 4-5 ay dahi olsa yapmış olmanın bana spor yapma farkındalığı kazandırdığını ve kendimi savunma ihtiyacımın olduğunu daha da belirginleştirdiğini söyleyebilirim. Kısa süreli de olsa, faydalı bir çalışma içinde bulunduğuma inanıyorum. Boks üzerine çalışmalarımı, kendimi memnun edecek ölçüde tamamlamamın, kondisyon kazanmamın ardından da vakit kaybetmeden bir Krav Maga kursu bularak, bu eğitime tekrar devam etmeyi istiyorum. Tekrar başladığımda ise, ya ayrı bir yazı eşliğinde, ya da bu yazıya çeşitli ekler yaparak izlenimlerimi güncelleyeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>