Kiralık Ev Arayışında Kiracı Dayanışması: EvimiTut.net Röportajı

Türkiye’de, özellikle de metropol olarak tanımlanabilecek Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde hem bütçeye, hem de beklentilere uygun kiralık ev bulmak oldukça zor. Öğrencinin, bekar kişilerin, evcil hayvan sahiplerinin hemen bir ev bulabilmesi ise çok daha sancılı bir süreç halini alıyor.

EvimiTut.net, bu tarz kaygıların biraz olsun azalması, emlakçı emlakçı dolaşarak ev aramak, fazladan bir kira parası vermek zorunda kalan, yine de tuttuğu evden memnun kalamayan kişilerle dayanışmak için oluşturulmuş amatör bir proje. Sitenin kuruluşu çok yeni olsa da, Türkiye’de birçok kiracının ve ev arayanın ihtiyaçlarını karşılayacağı, onları emlak komisyonlarından, buldukları evde sonradan yaşayacakları sorunlardan kurtaracağı aşikar.

Sorularımızı, EvimiTut.net sitesinin fikir sahibi ve kurucusuna sorduk:

Öncelikle sizi biraz tanıyalım…

Halkla İlişkiler mezunuyum. 5 yıldır iletişim sektöründe, spesifik olarak da dijital alanda çalışıyorum. Şu anda Pure New Media’da sosyal medya ekibinin başındayım. Ağustos ayı itibariyle reklam ajanslarına özel bir İK şirketi açıyorum.

Internet sitesi kurmak emek isteyen, kimi zaman da yoğun mesai gerektiren bir iş. Sizi bu siteyi kurmanıza sevkedecek bir olay yaşadınız mı? Neden bu siteyi açma ihtiyacı duydunuz?

13 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Son 5 yılda -yalnız yaşamaya başladığımdan beri- 9 ev değiştirdim. Bu süreçte yaklaşık olarak 15.000 TL’ye tekabül eden bir emlak komisyonu verdim. Bu durum, bugün düşününce bile canımı sıkıyor. Bunun yanında, son 2 aydır çok yakın bir arkadaşım ev arıyor ve istediği evi bir türlü bulamadı. Emlakçılar kirayı indirteceklerini söyleyerek kontrat yapıp indirmedi, verilen sözler tutulmadı derken bizim kız hala ev arıyor. Bunları üstüste koyunca, “iyi insanlar da var” hissiyatıyla bir blog açmaya karar verdim.
Internet’te projenize benzer şekilde planlanmış bazı siteler, çok az da olsa mevcut diye biliyorum. Aynı şekilde, Facebook üzerinde de bu şekilde çalışan benzer gruplar var. Farklı olarak yapmayı düşündüğünüz nedir? İleriki dönemde site ne şekilde ilerleyecek?
Site, son kiracının ev hakkındaki yorumlarını da içerecek. Komşular nasıl, hayvan besleniyor mu, evin tesisatı ne durumda, gerçekten deniz manzaralı mı yoksa tuvalet penceresinden minicik bir mavilik mi görünüyor endişelerine son verecek. Bunun yanında ilan verenlere de çeşitli faydalar sağlayacak tabii ki. Komisyon kazanmak olmasa da, ilan veren kişiye gerekli motivasyonu sağlamak gerekiyor.
tumblr_n8e1xv5v3q1tgtrelo1_r3_400
evimitut.net’in gerçekçi kiralık ev görsellerinden birisi.
İçinde kiracı yaşayan evi tutan kişilerden geri dönüş alıyor musunuz? Sık sık yaşanan bir durum mu?
Site henüz çok yeni, içeride 5 ilan var ve evlerden 2 tanesi tutuldu :)
Bu siteyi kurduğunuzu bilen emlakçı tanıdığınız var mı? Varsa tepkileri ne oldu? Bunun haricinde, hiç buna benzer kişilerden (ev sahibi, emlakçı vs.) eleştiri aldınız mı? “Onlar da ekmek parasının peşinde” argümanının çok sık kullanılabileceğini tahmin ediyorum.
Evet, tabii ki eleştiriler ve şikayet mailleri geldi. Dava açacağını söyleyen bir takım abiler var. Bu belki de konu hakkındaki son röportajımdır :)
Sitemiz yeni açılan ve belli başlı hedefleri bulunan bir blog. İleriki dönemde sayısının daha da artacağını düşündüğümüz okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?
Çok sevdiğim, çok saygı duyduğum bir insan var. Adını vermek istemiyorum -o kendini biliyor- ama hep tekrarladığı bir şey var: “Hep yeninin peşinde ol!”
Daha fazla insana ulaşmak için sokağa inme, yani çeşitli afişler asma, stickerlar hazırlama ve sitenizi bu şekilde tanıtma planınız var mı? Yoksa tanıtım meselesi kendiliğinden veya sadece Internet üzerinden mi ilerleyecek?
Şu anda sitenin trafiği çok iyi olsa da, insanlar ev bulamadıkları için evden çıkamıyor, dolayısıyla da ilan veremiyorlar. EvimiTut.net Zaytung gibi her gün girilen bir site olamayacağı, siteye sadece ihtiyaç duyulan zamanlarda girileceğinden, biraz daha yavaş ilerleyeceğimizi düşünüyorum. Sonuçta iyi insanlar var. Dolayısıyla bir süre sonra yatırıma ihtiyaç duyacağız gibi görünüyor. Eğer bunu okuyan, şöyle iyi kalpli bir yatırımcı varsa cv’sini mail atabilir :)
Bizimle röportaj yaptığınız için teşekkürler. Projeniz için başarılar dileriz, umarız siteniz daha da büyür ve insanları ciddi bir külfet olan ev taşıma stresinden biraz olsun uzaklaştırabilir.
Ben teşekkür ederim. Umarım bir sürü insan mutlu olacağı o evi, bu site sayesinde bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>