www.enpedi.com , UEFI kurulumunun n ayrıntılı anlatımının yapıldığı sitelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlatımı harfiyen uyguladığımızda hata yapmak neredeyese imkansız.

enpedi.com’un Kurucusu ile Röportaj

Bilgisayar yazılımları ve donanımları, senelerdir hayatımızın önemli bir parçası olmasına rağmen, konuya fazlaca merak salanlar dışında pek fazla kişinin yetkin olamadığı alanlar. Bilgisayar satın alımı konusunda yaşanan kararsızlıklar, işletim sistemi kurulumunda yaşadığımız sorunlar, sonrasında yaşadığımız ufak ama can sıkıcı yazılım-donanım sorunları bunların birer göstergesi niteliğinde.

Yaklaşık 8-9 aya yakın zamandır kullandığım bilgisayarımı satın almadan önce ben de benzer sorunlar yaşıyordum. Donanım, marka, model seçimleri konusunda kararsızdım. Bunun dışında, bilgisayarımı Freedos olarak teslim alacaktım, yani işletim sistemi kurulumunu yapmak bana düşüyordu. Bilgisayar başında çok sık vakit geçirmeme rağmen, bu tarz kurulumlar hakkındaki bilgim çok sınırlıydı, bu yüzden ben de çoğumuzun ilk başvuracağı çareye, Google aramalarına yöneldim ve karşıma enpedi.com çıktı. Enpedi’de anlatılan yöntemleri izleyerek sistemimi kurdum ve şu anda inanıyorum ki, yan yana 10 tane notebook getirseler bu bilgilerle tamamının kurulum işlemlerini halledebilirim :) sitede yazılanlar sayesinde hem sorunumu çözdüm hem de yeni, kalıcı ve faydalı bilgiler edinmiş oldum.

Enpedi, Windows sürümleri, kurulum esnasında yapılacaklar, çeşitli ürün incelemeleri ve teknolojik ürün kampanyaları gibi konularda bilgi eksikliğini gidermeyi amaçlayan bir Internet sitesi. Yazıları ise bildiğim kadarıyla tek bir kişi, nonpasaran ismiyle tanıdığımız site sahibi yazmakta. Yenideneyim.com okuyucularına bu siteyi rahatlıkla tavsiye etmemin yanı sıra, bu tanıtım yazısının tamamını kendi düşüncelerimle doldurmak istemedim. Daha fazla fikir vermesi adına site kurucusuyla iletişime geçerek, kendisiyle bir röportaj yaptım. Sözü nonpasaran’a bırakıyorum:

-Nonpasaran merhaba. Öncelikle, hakkında kısa bilgiler edinme imkanımız var mı?

45 yaşındayım. Modern bilgisayar tarihi ve Internet tarihi konusundaki pek çok oluşumu ve değişimi yaşayarak, birebir deneyimleyerek gördüm. Dolayısıyla şu anda Internet üzerinde çok kullanılan platformların tamamının doğuşunu gördüm. Çoğunuzun yaşı dolayısıyla hatırlamadığı/bilmediği pek çoğunun ise kapanışını gördüm.

-enpedi’nin kuruluş fikri nasıl çıktı? Nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Bahsettiğim gibi, Internet tarihine yaşım dolayısıyla oldukça hakimim ve bu süreç içerisinde pek çok platformu gözlemleme ve içinde bulunma imkanım oldu. Bu esnada ben de pek çok platformda kurucu, üye veya yazar olarak bulundum. Bunlardan sonuncusu da Chip oldu.

O periyotta (2008-2010) işlerim yoğundu ve akşamları bir yarım saat takılır 1-2 soruyu cevaplardım. Ancak forumlarda en büyük sorun şu: Çok basit bir soru soruluyor ve üyeler cevaplıyor. Ertesi gün bir başkası aynı soruyu tekrar soruyor. Bu böyle milyon defa tekrarlanıyor. İşin ilginci aynı soruyu soran farklı kullanıcılar hep farklı cevaplar (Doğru/yanlış/eksik/tam) alıyor bu süreçte. Ben de Chip yönetimine “Arkadaş bu böyle olmaz. Gelin bir eğitim bölümü açalım. Burada temel konularda kaliteli makaleler yazılsın. Soru sorulduğunda kullanıcılar yalan yanlış bilgilerle dolu cevaplar alacaklarına bu yazılara link verilerek cevaplansın” diye bir öneri sundum. O zaman ne düşündüler bilmiyorum ama bu çağrım olumlu karşılık bulmadı. Buna tamamen keyfi yönetim anlayışı, son derece bilgisiz moderatörler eklenince kızdım ve nonpasaran adıyla bir blog açıp (8 Şubat 2010) Chip’te yazdığım bütün yazıları da buraya taşıdım.

Sonrası da geldi zaten.

-Internet’te pek çok donanım ve yazılım blogu, bunların haricinde de çeşitli forum siteleri mevcut. enpedi.com bu karmaşanın arasında kendini farklı kılabiliyor mu? Kılabiliyorsa nasıl?

Enpedi’yi diğer sitelerden farklı kılan birkaç faktörün bileşimi;

  • Enpedi’de yazılan her bilgi doğru. Buna çok dikkat ediyorum. Yazdığım her satırı tekrar tekrar kontrol ediyor ve doğruluyorum. Bu sayede sitede şimdiye kadar yazdığım 2000’e yakın yazıda en fazla 1-2 küçük yanlış bilgi vermişimdir. (Aslında hatırlamıyorum. 1-2 rakamı hata payı olsun)
  • Enpedi yayınladığı yazıların/Bilgilerin arkasında durur. Enpedi’de yayınlanan bir makale ile ilgili sorun yaşar ve yazının altına bu sorunu yazarsanız mutlaka cevap, çoğu zaman da çözüm alırsınız. Çünkü hakim olmadığım, gelen sorulara cevap veremeyeceğim konuları yazmıyorum.
  • Enpedi tamamen özgün makaleler yayınlar. Bu aslında bir üstteki madde ile bağıntılı. Ben kesinlikle kopyala yapıştır mantığı ile yazı yazmıyorum. Yazdığım her şey tamamen kendi kurgum. Internette bunun tersini yapan binlerce çöp site var. Bunlar da ikiye ayrılıyor;

1- Adam bir yerde birşey görüyor beğeniyor ve kendi sitesine yapıştırıyor. Yayınladığı bu tip (ç)alıntı yazıların belli bir konusu olması veya bir sisteme dayalı olması önemli değil. Bu tip siteşere girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken dağınıklık olur. Bir yemek tarifinin yanında iPhone ile ilgili bir yazı, Windows ile ilgili bir yazının yanında bir komik video falan olur. Bu tip insanların zaten bir süre sonra hevesi kaçıyor ve öylece bırakıp gidiyor. Benim de naçizane tavsiyem hiç başlamasınlar boşuna kirlilik yaratıyorlar. Hem çalmayı içselleştirdikleri için kendi kişiliklerinde hem de internette…

2- İngilizce, Rusça veya Almanca sitelerdeki ilgi duyduğu konuları tercüme ederek yayınlayanlar. (Örneğin Chip gibi siteler) Bunlarda da sorun şu: Adam tamam Almanca’yı su gibi biliyor ama bilgisayardan anlamıyor. Çevirdiği konu hakkında bilgisi tamamen yüzeysel. Bu durumda çevirdiği metne tamamen sadık kalıyor. Kendinden hiçbir şey katamıyor. Biri bir soru sorsa cevaplama ihtimali hiç yok.

  • Enpedi’de neredeyse her şeyi bulursunuz. İşte asıl fark yaratan ve Enpedi’yi Enpedi yapan bu. Biraz açayım;

Bu tip yazılar yazarken en büyük sorun okuyucunun bilgi düzeyi. Belli bir düzey yok. Acemi bir kullanıcı ileri seviye bir kullanıcının bilmediği bir şeyi bilebilir veya ileri seviye bir kullanıcı çok temel bir şeyi bilmeyebilir. Bu durumda her yazıda her ayrıntıya yer vermek gerekiyor ki bu mümkün değil. O zaman örneğin Windows 8 kurulumu hakkında bir yazı onlarca sayfa yer kaplar ve bu kadar ayrıntıda okuyucu boğulur. Peki her seviyeye hitap eden bir yazı nasıl yazılır?

Ben bunun için linklerle katmanlandırma olarak açıklanabilecek bir sistem kullanıyorum. Bir işletim sistemi ilk çıktığında ilk aşama yazılacak yazıları ve konuları belirlemek oluyor. Bunları da 3 sınıfa ayırıyorum: Giriş seviyesi kullanıcı için olan yazılar, işletim sistemi ile ilgili temel yazılar ve keyif yazıları.

Örneğin Windows 8 Geliştirici sürümü ilk çıktığında 1000’e yakın makale içeren bir yazılacaklar listesi hazırlamıştım. Bunların 100-150 kadarı giriş seviyesi kullanıcı için, 100 kadarı ise temel konular ile ilgiliydi.

Giriş seviyesi kullanıcı için olan yazılar yeni bilgisayar kullanıcıları için tamamen link verme amaçlı yazılan, çok temel işlevleri içeren basit yazılar. İşletim sistemi ile ilgili temel yazılar ise Windows kurulumu, kurtarma işlevleri, temel sorun çözümleri, disk yönetimi gibi bilgisayar ile ilgilenen herkesin ihtiyaç duyabileceği, bir tık üstteki kullanıcıların ise bilmesi şart olan konuları içeriyor. Kişiselleştirme ile ilgili bütün yazılar ise keyif yazıları. Bunları en sona bırakıyorum ve zaman içinde yazıyorum.

Sonrasında yazılarımı yazmaya başladığımda kullanıcının bilgisi olmayabileceğini düşündüğüm her terime her kavrama link vermeye (Tabii Enpedi içinde benim yazdığım yazılara) başlıyorum. Böylece okuyucu bir linke denk geldiğinde konuyu biliyorsa hiçbir şey yapmadan devam ediyor. Ama bilmiyorsa linkte tıklatıp gerekli bigiyi başka sayfada (Başka bir katmanda) aldıktan sonra kaldığı yerden (Konuya daha hakim olarak) okumaya devam ediyor. Bir örnek vereyim;
“Bilgisayarınızı Windows 8 kurulum medyasından (USB veya DVD) önyükleyin.”Bu cümle yeni bir bilgisayar kullanıcısı için bilinmezlerle dolu bir cümle iken konuya hakim bir kullanıcı için son derece basit ve anlaşılır bir cümle. Peki ikisine de nasıl hitap edeceğiz? Böyle;

“Bilgisayarınızı Windows 8 kurulum medyasından (USB veya DVD) önyükleyin.

Gördüğünüz gibi deneyimli kullanıcı için cümle hala aynı cümle ama acemi kullanıcı için de gerekli bütün bilgileri artık içeriyor. Önemli bir yazıda (Örneğin Windows 8 Kurulumu) bu şekilde onlarca yardımcı link ve o yardımcı linklerde de onlarca yardımcı link oluyor. Bu şekilde ihtiyaç duyabileceğiniz her bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Yeter ki öğrenmeye, okumaya niyetiniz olsun…

  • Enpedi’de yayınlanan makalelerde konu ile ilgili bütün temel bilgileri bulursunuz. Bunu da şöyle örneklendireyim. Windows 8 UEFI kurulumu ile ilgili bir makale yazdığınızı düşünelim. Çoğu sitede (Biz buna her site diyelim) bu olay yapılan eylemin adımlarından ibaretmiş gibi yazılır. Oysa Enpedi’de şu şunlarda ekstra olarak verilir; Link

- UEFI ve GPT nedir?
-Windows kurulumda gerekli olan GPT bölümleri
- UEFI kurulum medyası nasıl hazırlanır?
-UEFI ile ilgili temel kavramlar, gerekli bütün ekstra bilgiler.

www.enpedi.com , UEFI kurulumunun n ayrıntılı anlatımının yapıldığı sitelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlatımı harfiyen uyguladığımızda hata yapmak neredeyese imkansız.
www.enpedi.com , UEFI kurulumunun n ayrıntılı anlatımının yapıldığı sitelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlatımı harfiyen uyguladığımızda hata yapmak neredeyese imkansız.
  • Enpedi’de Türkçe kullanılır ve bütün adımlar resimlerle (Ve bazen videolar) gösterilir.

İşte Enpedi’yi Türkiye’de kendi alanında en iyi, en kaliteli ve en zengin kaynak konumuna getiren, fark yaratan şey bu faktörlerin bileşimi. Bunlar sözde kolay olan ama uygulamaya geçildiğinde çok çok çok büyük emekler mesailer isteyen faktörler. Özellikle de verdiğiniz emeğin hiçbir şekilde maddi olarak karşılığını alamadığınız düşünüldüğünde şimdiye kadar bu tür bir siteyi kimsenin hayata geçirememiş olması normal. Benim yapabilmemin tek sebebi ise siteden hiç bir maddi beklentim olmaması, vaktimin olması ve konu hakkında bilgi birikimim olması. Bu üçü bir arada olmadan olmaz sanırım :)

-Özellikle ziyaretçi sayısı çok olan sitelerin ayakta kalmak için reklam, sponsor, bağış gibi çeşitli desteklere ihtiyacı oluyor. Bu döngü sorunsuz bir şekilde gerçekleşebiliyor mu?

Enpedi Blogger tabanlı bir site. Bu yüzden temaydı, alan adıydı, program lisanslarıydı gibi harcamaların dışında bir masrafı yok. Enpedi’nin de Adsense reklamları dışında bir geliri yok. Adsense reklamları ile ise para kazanmak pek mümkün değil. Enpedi ayarında sayfa gösterimi olan bir siteye göre çok çok az kazandığımızı söyleyebilirim. Muadili olan sitelerin (Arkadaşlarım var) 20 kat fazla kazandığını söylersem bu bir fikir verecektir. Ancak kazanılan para siteyi çekip çevirmeye yetiyor. İleride –prensiplerimizden şaşmadan- gelirleri arttırmanın bir yolunu bulursam siteyi kendi sunucusuna taşımayı ve WordPress içerik yönetimine geçmeyi düşünüyorum. Çünkü Blogger altyapısı yapmak istediğim pek çok şeyin önünde bir engel maalesef.

-Sitenin işleyişi sırasında ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor?

Vaktimin yetmemesi dışında bir sorun yok genelde. Ama ufak tefek dertleri de bitmiyor açıkçası :)

-Sitenin bundan sonraki yol haritası ne olacak? Metro arayüz önemli bir değişimdi, yine benzer planlar var mı?

Bundan sonrası için planlarım Windows Phone bölümünü büyütmek ve yukarıda anlattığım gibi WordPress altyapısına geçmek. WordPress daha esnek bir sistem ve üyelikti, kişiye özel içerikti gibi gelişmelere açık. Nasip :)

-yenideneyim.com okurlarına teknoloji konusunda yaşayabilecekleri sorunlara, kafa karışıklıklarına ilişkin neler söylemek istersin? Tavsiyelerin neler olur?

Yeniliğe açık olsunlar. Bu devirde bir işletim sisteminin, bir markanın veya bir modelin avukatı olmak çocukça bir tutum. Teknoloji sadece hayatımızı kolaylaştırmak için bir araç. Bunu amaca dönüştürmek insan onuruna yakışmaz.

Herkese selamlar…

enpedi.com’un Kurucusu ile Röportaj” üzerine bir yorum

  1. Röportaj için teşekkürler. Uzun zamandır beğenerek takip ettiğim ve onlarca soruma cevap aldığım bir site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>