powerbox_2

Elektrik Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor Mu?

Ev içi ihtiyaçlarımız sırasında ortaya çıkan masraflardan kısmak, tasarruf etmeye çalışmak hepimizin aklında az çok bulunmakta. Bunun için elektrik-su-doğalgaz fiyatlarının pahalı oluşu, faturalarının eve girdikleri an bütçeyi sarması, bu konuda yapılan israfın çevreye de zarar vermesi gibi pek çok sebep sayabiliriz.

Bu durumlara ilişkin çoğumuzun aklında bazı tasarruf araçları mevcut: hava basınçlı musluk başlığı, kalorifer arkalarına konabilecek alüminyum folyo, ısı yalıtım sistemleri, çamaşırdan çıkan suyu farklı ihtiyaçlar için kullanmak vs.. Bunların çoğu basit olsa da, oldukça kullanışlı yöntemler.

Son zamanlarda hakkında birçok söylenti ve reklam çıkan, tanıtılması amacıyla birçok web sitesinin açıldığı elektrik tasarrufu cihazları, tanıtımını gören pek çok kişiyi hem kuşkuya düşürüyor, hem de faturaları azaltabileceği konusunda umutlandırıyor. Bu sitelerin, satıcıların söylemlerini doğru kabul ederek bu tarz cihazları satın alanların sayısı da her geçen gün artmakta.

Bir aile dostumuzun evinde gördüğüm, sonrasında kendi evimize de satın almak konusunda kararsız kaldığım bu düzenleyiciler hakkında amatörce bir araştırma yaptım.

Elektrik faturalarını ayda yaklaşık 10-15 tl arasında düşürdüğü iddia edilen bu aygıtların çalışma prensipleri çoğunlukla şöyle tanımlanmış: elektrik sayacınıza en yakın olan prize bu cihazı takıyorsunuz, şehir elektriğinde yaşanan dalgalanmaları dengeleyerek hem voltajı düşürüyor, hem de kullanamayacağımız yüksek gelen dalga değerini absorbe ederek hem faturamızı, hem de elektrikli aygıtlarımızı koruyor. Ayrıca çevreye yayılan manyetik alan dalgalarını da engelleyerek bizi başağrısı, stres gibi bu manyetik dalgaların zararlı etkilerinden de koruyor.

Tanıtımlara baktığımız zaman kullanılan söylemlerin bizi üç noktadan da vurduğunu görüyoruz: para, çevreye duyarlılık, sağlık. Ancak bu araçların iddia ettikleri hiçbir konuda fayda sağlamadığı, yapılan bazı yurtiçi ve yurtdışı araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Bu meseleyi araştırırken ilk olarak Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) konuyla ilgili yayınladığı rapordan yararlandım. Buradaki araştırmaların sonucu, üç tane tasarruf iddiasında bulunan cihazın incelenmesi sırasında aktif olarak enerji tüketimine sebep oldukları ve tasarruf sağlamasının hiçbir koşulda mümkün olmayacağı şeklinde kesinleşti. (Bahsi geçen araştırma için: http://www.emo.org.tr/ekler/d62a9e2a74d47e9_ek.pdf?tipi=4&turu=H&sube=0 )

Ardından ise yabancı kaynakları kurcalamaya başladım. Bu sırada denk geldiğim bir sitede, enerji tasarrufu hakkında yayılan mitlerden bahsediliyor, bu tip tasarruf araçlarına da sıkça değiniliyordu. Bu aletlerin elektrik tasarrufu yapmadığı, tam aksine, enerji tükettiği burada da net bir şekilde belirtilmişti.

Yurtdışında da sıkça satılan ve rağbet gören elektrik tasarruf cihazlarına bir örnek.
Yurtdışında da sıkça satılan ve rağbet gören elektrik tasarruf cihazlarına bir örnek.

Buna ek olarak, bahsettiğim siteden elektrik optimizasyon aracı adlı pahalı bir alternatif cihazın bulunduğunu, bunun dağıtımının İngiltere gibi ülkelerde daha yaygın olduğunu öğrendim. Ancak, yapılan testlerde bunun geçerliliği bulunsa dahi verimliliğinin çok düşük olduğu kanıtlanmış, dolayısıyla bütçemize pek katkı sağlamayacağı gibi, geri dönüş sağlaması da yıllar alıyor. Ayrıca, üretimi sırasında harcanan enerjiyi ve kirliliği de gözönüne bulunduracak olursak, çevreyi korumak açısından fark yaratmadığını da söyleyebiliriz.

Sonuç olarak: hayatımıza artılar katacağı iddiasıyla bize satılan elektrik tasarruf cihazları gibi araçlar, maalesef ki bir hurafeden ve pazarlama başarısından ibaret. Bu tarz cihazlara bel bağlamak yerine, kendi araştırmamız ve dikkatimizle çok daha fazla tasarruf yapabilir, hayatımıza ilişkin olumlu sonuçlar alabiliriz. Özellikle de aydınlatma teknolojisinde bu meseleye ilişkin çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Bunların üzerine yaptığım bazı çalışmaları ileriki yazılarımda paylaşacağım.

Elektrik Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor Mu?” üzerine 2 yorum

  1. Kesinlikle. Bilimsel olarak yapılmış çeşitli testler bunu gösteriyor. Elbette ki çok ciddi bir tüketim miktarından bahsedemeyiz, bu yüzden tasarruf sağlamıyor olması ana konumuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>