Boksa Başladım! (Antreman İzlenimlerim-1)

Fitness konusunda yeni bilgiler edinmem ve bunlara ilişkin araştırma yapmamın ardından, sitenin açılış amaçları konusunda yazdığım yazılardan birinde de belirttiğim gibi, spor salonundaki makinelere odaklı bir çalışma yapmayı bırakmış, vücut ağırlığımın merkeze oturduğu bir antreman sistemi kurmaya çalışmıştım. Bunun yanı sıra, uzun zamandır, disiplinli bir şekilde antremanlarına katılıp, teknikleri üzerine kafa yorabileceğim, hem de fitness’la birlikte uygulayıp, vücudumu da güçlendirebilecek bir savunma sporu arıyordum.

Bu süre içinde Muay-Thai, Jiu-Jitsu, Wing Tsun gibi savunma disiplinlerinin üzerine yapılmış yorumları okudum, spor salonlarına gidip bizzat hocalara ve öğrencilere sorular sordum. Çoğu üzerine de tatminkar bir cevap edinemedim. 5 ay boyunca kursuna gittiğim Krav Maga’yla ilgili ise bilgi sahibiydim ve faydalı bir disiplin olduğunu düşünüyor, ancak vücudumun bu disiplinin antremanlarının hakkını verebileceğini hissetmiyordum. Krav Maga eğitimine ilişkin planlarımı, bu sebepten en az 2 yıl süreyle erteledim. Diğerlerini ise, ya çok sert olduğundan, ya da beklentilerimi karşılayamayacaklarını düşündüğümden listemden çıkardım.

Sonunda yolum Ankara’nın merkezi civarlarında bir spor salonuyla ve boksla kesişti. Başlangıçta kick boks için kayıt yaptırmak niyetiyle gitmişsem de, yeteri kadar talep gelmediği ve başvuru sayısı artarsa sonradan kick boksa geçebileceğim söylendi. Şimdilik boksun da beni oldukça geliştirebileceği, sonrasında disiplin değiştirsem bile belli başlı tekniklerin kaybolmayacağını bildiğim için, zaman kaybetmeden boksa başlama kararı aldım.

İlk kez boks antremanına katılmış bir amatör sporcu olarak, başlangıç antremanımdaki düzenimi ve ileriki vadedeki planlarımı aktarmak istiyorum.

Boks için gereken malzemeler temiz, dışarıda giyilmemesi gereken bir boks ayakkabısı, rahat elbiseler(ki t-shirt ve şort ikilisi spor salonu için çok uygun) elinize eldiveni giymeden önce sarmanız gereken bandajlar ve boks eldivenleri. Yanınıza yedek kıyafet ve 1-1,5 litrelik bir su almanızı da özellikle tavsiye ederim. İlk antremanda bu ikisini yanımda götürmediğim için hem kısa molalarda, hem de eve dönüşte epey zorluk çektim :)

Antremanlarımızı yöneten ve bizzat takip eden hocamız eski milli boksor ve milli müsabakaları yönetmiş bir boks hakemi, bu sporu yine milli boksör ve milli hakem olan babasından bizzat öğrenmiş, çekirdekten yetişmiş birisi. Dolayısıyla alanında oldukça uzman bir kişi. Bu söylediğim özelliklerin önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü gittiğim birçok kursta hocaların yerine 19-20 yaşlarındaki asistanlarını antremanları yönettiklerini gördüm, onlardan bilgi almak durumunda kaldım. Hocalar ya gelmiyordu ya da işleri dolayısıyla sık sık salondan ayrılıyorlardı. Bu şekilde yapılan antremanların, başında duran asistan ne kadar bilgili ve yetkin olursa olsun, sağlıklı gelişim açısından sorun yaratabileceğini düşünüyorum. Salon seçimimde de bu durum oldukça etkili oldu.

Evimle spor salonunun arası yaklaşık olarak 4 kilometre olduğu için, bu yolu bisikletle, yaklaşık 1/3 mesafe yokuş tırmanarak aldım. Ardından ise salona girerek, ısınma turlarına başlayanların arasına katıldım. Isınma turu, hafif koşu ve bu koşu sırasında yapılan çeşitli bacak açma, tekniklere hazırlanma hareketlerinden oluştu. Aralara ise omuzları ısıtacak, yine teknikleri uygulamamızı sağlayan birkaç hareket ve bu hareketlerden oluşan kombinasyonlar girdi.

Sonrasında kursa benden önce kayıt yaptırmış arkadaşlar “ring” olarak tabir edilen, ancak sayıca fazla oldukları için araları iple gerilerek bölünmüş alana çıktı ve öğrendikleri kombinasyonları karşı karşıya gelerek uygulamaya başladılar. Başlangıçta ringe çıkmak düşüncesi beni korkutmuş olsa da, mantıklı insanlarla, uygun pozisyonlarda yapılan teke-tek uygulamaların burnu-çeneyi kırmadığını, üstüne üstlük teoride uyguladığımız şeyin pratiğe geçmesine büyük katkısı olduğunu öğrenmiş oldum :D

İlk antremanım olduğu için ringe çıkmadım ve çeşitli yumruk-savunma pozisyonlarını, ayak kullanımlarını hocanın tarifleri eşliğinde çalışmaya devam ettim. Isınma turları sırasında bunlardan pek çoğunu yanlış yapmış, bazılarını ise tam olarak kavraymadığım için yapmamıştım, ancak durup düşünülerek, baskı olmadan yapıldığında önce teknik oturuyor, ardından ise hızlanmaya başlıyorsunuz. Bu çalışmaların ileriki günlerde daha da faydalı olacağını düşünüyorum.

Uygulamaların arasında ise mekik-şınav-planking gibi bazı hareketleri, bazen hoca söylediği için, bazen ise kendimde gelişme görmek isteğiyle kendi başıma uyguladım ve ilk antremanım sonlandı.

Çalışmanın bitişiyle birlikte soğuma amaçlı esneme-germe hareketlerini yaptım ve yine bisikletimle 4 kilometre katederek evime dönerek, spor sonrası besin ihtiyacımı giderdim.

İlk çalışmanın bana kazandırdıklarını şöyle özetleyebilirim:

1-     Boksun doğru yapıldığı takdirde sakatlık riskinin diğer disiplinlerden fazla olmadığını, iyi bir hocayla ise bu riskin daha da azaldığını farkettim.

2-     “Ringe çıkınca uzun zamandır yapanları karşınıza koyuyorlarmış, onlar da ağız burun girişiyormuş”, “Filancanın burnu antremanda kırılmış” gibi söylentilerin sadece söylentide kaldığını öğrendim. İstisnalar olmakla birlikte, iyi bir salon ve hoca seçimiyle bu tarz yanlış durumların önüne fazlasıyla geçilebiliyor.

3-     Yapılan hareketler dışarıdan sınırlı gibi görünse de, kombinasyonların arka arkaya eklenmesinin ciddi bir hız, teknik ve dayanıklılık kazandırabileceğini gördüm. Demek ki insanlar kum torbasını dakikalarca boşuna dövmüyorlarmış :)

4-     Fitness ve vücut geliştirme gibi uğraşlarla kombine edildiği zaman, boksun çeviklik kazanmaya ve çalışmaları disipline etmeye yardımcı olduğunu anladım. Günaşırı yaptığımız fitness sporu elbette ki çok önemli ve yapılması gerekiyor. Ancak bunu bir disipline oturtma konusunda kararsızsak, günaşırı uğrayabileceğimiz ve sürekli yeni çalışmalara katılabileceğimiz bir spor salonunun disipline faydaları muazzam.

İlk antreman sonrası hedeflerim ise şu şekilde oldu:

1-     Çalışma esnasında yaptığım mekik-şınav-planking hareketlerinin sayılarını sistemli bir şekilde, hileye kaçmadan artırmak ve barfiks çekmek için gerekli kasların güçlendirilmesine başlamak(bunun için çeşitli vücut hareketleri mevcut).

2-     Kondisyonumu ve dayanıklılığımı günden güne artırmak, gerekirse bazı antremanlar sırasında süre tutarak kontrol etmek.

3-     Teknik çalışmaları ciddiye almak, formların doğru bir şekilde oturmasını sağlamak ve bunları bıkmadan, yine hileye kaçmadan, sık tekrarlarla pekiştirmek.

4-     Internet üzerinden boksla ilgili araştırmalar yapmak, konuyla ilgili yazıları ve videoları inceleyerek bilgi edinmek ve bunları bloga aktarmak.

Günün muhasebesini yaptığımda ilk güne göre iyi bir antreman geçirdiğimi ve gün geçtikçe daha da ilerleyebileceğimi düşünüyorum. Diğer antremanlarımda edindiğim izlenimlerimi de yine yenideneyim.com’da, numaralandırarak paylaşacağım.

Boksa Başladım! (Antreman İzlenimlerim-1)” üzerine bir yorum

  1. Uzun süredir fitness yapan biri olarak boksun oldukça güzel, fakat bir o kadar disiplin gerektiren bir spor olduğunu biliyorum. Sıkı çalışma, disiplin ve ciddiyet şart. Ayrıca fitness için de geçerli olan yaşam tarzı, iyi beslenme ve iyi dinlenme de boks için geçerli hususlar. izlenimlerini gerçekten iyi olmuş :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>