Bu yüzden ağır ama emin adımlarla gitmek, blog açmak  ve devam ettirmek konusunda çok daha faydalı görünmekte.

Blog Açmak – 1 Aylık Gözlem Sonucum

Aylardır blog açmak konusundaki düşüncelerimin ve hedefimin başlangıç noktası olan yenideneyim.com’u kurduğum ilk günden itibaren uzun ve kısa vadeli hedefler oluşturmuş, filizlenip gün yüzüne çıkmalarını beklemiştim. Uzun zamandır yazmak istediğim site değerlendirmemi, Google ve Yandex’in sunduğu hizmetlerden birisi olan sayfa analizini kullanmamın üzerinden yaklaşık bir ay geçmesiyle birlikte yazmaya karar verdim. Site açılalı 2 aya yaklaşsa da, nadas dönemi diyebileceğimiz ve ziyaretçi sayısının günde 5’i geçmediği dönemi atlamak istedim. Bu yüzden değerlendirmem sadece analiz yapılabilen günlere dair olacak.

Google ve Yandex’in sayfa analiz hizmetleri, ortak özelliklerini ele alacak olursak siteye gelen ziyaretçi sayısını ve arama motorlarından mı, sosyal medyadan mı, yoksa farklı bir siteden mi geldiklerini gösteriyor. Siteme 1 ay içinde giren ziyaretçi sayısı 949. Bununla birlikte sayfa gösterimi 1779 olmuş durumda. Neredeyse 2 katına yaklaşan bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Bu da sitede bulunan yazıların okunurluğunun yüksek olduğunu ve insanların sitede vakit geçirdiklerini gösteriyor. Başlangıç için oldukça umut vadeden bir durumdayız.

Şimdiye kadar yayınlanan yazı sayısı, bu yazıyı saymazsak 27 olmuş durumda. Bunun da henüz 2 ayını doldurmamış bir blog için iyi bir miktar olduğunu düşünüyorum. Kişisel bir günlük yazsaydım ve günde 50-100 kelimelik yazılar girmiş olsaydım bu sayı 10 katına bile çıkabilirdi. Ancak sitede 400 kelimeden daha kısa bir içerik neredeyse hiç bulunmamakta, çünkü bir konuda ayrıntılı bilgi vermek istiyorsanız maalesef bunun açıklamasının iki cümleyle yapılabilmesinin imkanı yok. Blog açmak konusundaki öncelikli hedeflerimden birisi de insanlara kendi tecrübelerimden, okuduklarımdan ve ilgi alanlarımdan parçalar sunarak, hayatlarına yeni deneyimler katmalarını sağlamaktı. Bu yüzden ağır ama emin adımlarla gitmek, blog açmak  ve devam ettirmek konusunda çok daha faydalı görünmekte.

Bir aylık ziyaretçi gözlemleri, blog açmak konusunda hedeflediklerime ulaşmam konusunda iyi bir motivasyon olmuş durumda.
Bir aylık ziyaretçi gözlemleri, blog açmak konusunda hedeflediklerime ulaşmam konusunda iyi bir motivasyon olmuş durumda.
Sitemde kısa vadede başardıklarım:

-Düzenli yazı yazmayı bir ölçüde başarabildiğime inanıyorum. Kısa vadeli bilek rahatsızlığımda dahi önceden taslak olarak oluşturduğum, yazılarımı, üzerinden geçerek ve içine yeni şeyler katarak yayınlama imkanı buldum. Depo ve zor zaman yazıları olarak düşündüğüm arşivim de düzenimi devam ettirmeme olanak sağladı.

-Yıllar önce heyecanla başladığım, ancak birçok hobim gibi yarım bıraktığım web tasarım işlerine geri dönerek, kaldığım yerden olmasa dahi ona yakın bir yerden devam etmeyi başardım. Yine de bir web ustası olmadığımı, bazen kendi sitelerime bile bu konularda yetemediğimi söylemem gerekli.

-Sosyal medya hesapları henüz istediğim seviyeye gelmemiş olsa da, sitede yazılar yayınlandığında düzenli olarak bu hesaplardan bilgilendirme yapılıyor. Sosyal medya hesabını takip eden okuyucularımız geçmişi şöyle bir taradıklarında bile yazıların dökümünü buradan rahatlıkla görebilecekler.

-Artık bir logomuz var! Facebook-Twitter-Google+ hesaplarında yer alan logo, yeni temamızla birlikte sitemizde de bulunmaya başlayacak.

Gözümün kaldığı noktalar ve ileriki vadede yapmak istediklerim:

-Responsive tema adı verilen, hem mobile hem de farklı tarayıcılara çok daha iyi uyum sağlayan, göze hoş gelecek bir tema ile okurlarımızı daha göz zevkine hitap edecek bir şekilde karşılamak. Bunun yanında okunaklı, telefondan veya farklı tarayıcılardan bakıldığında resimleri yazıyla iç içe geçmemiş, okunaklı bir düzen kurmak.

-Belli bir içerik girilmesinin ve bunun sitenin ziyaretçi sayısını da etkilemesinin ardından Google Adsense için başvuru yapmak. Bu durum hem sitenin maddiyat anlamında kendini çevirmesini, hem de okunan konuyla alakalı reklamlar sayesinde okurların fikir edinebilecekleri başka sayfalara gitmelerine olanak sağlayacak.

-Arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda daha fazla bilgi edinerek, öğrendiğim yeni ve faydalı kurallara site içinde uymaya gayret etmek. Ayrıca web tasarımı konusunda kendimi geliştirmek.

-Yazmak, daha çok yazmak. Bol kaynak bulmak ve içeriği günden güne zenginleştirerek, insanlara günlük hayatta kullanabilecekleri, merak ettikleri bilgilerin bir kısmını sunan, takip edilesi bir blog hedefine devam etmek.

Önümüzdeki birkaç ay içinde 2.değerlendirmemi de yaparak bu yazıdaki hedeflerime ne kadar bağlı kaldığımı değerlendireceğim. Önerilerinizi ve görüşlerinizi paylaşmanızı özellikle rica ediyorum.

Benzer yazılar için:

Blog Açmak – 1 Aylık Gözlem Sonucum” üzerine 3 yorum

  1. Blog sahibi olmanın ağır sorumlulukları var. Eğer içeriğinizi hep güncel tutmazsanız o ziyaretçilerinizde devamlılık sağlamanız zorlaşır. Kolay iş değildir Blog tutmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>