Bisiklet seçiminde, konu hakkında bulunan ayrıntılardan ötürü kafa karışıklığı yaşanabilir.

Bisiklet Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli – 1

yenideneyim.com’da sıkça bahsettiğim üzere, bir süre önce kendi bisikletimi satın aldığım için bisiklet meselesine çokça odaklanmış durumdayım. Bisikletin kendisi, donanımı ve kullanım yöntemleri/imkanları üzerine düşünerek, güvenilir kaynaklardan araştırmalar yapmaya çalıştım ve kararımı bu şekilde verdim.

Bu yazı dizisi, önceden edindiğim tecrübelerden hareketle, bisiklet seçimi ve satın alma sırasında/sonrasında neler yapılması gerektiği üzerine olacak. Daha öncesinde kullandığım bisiklete dair incelememi oluşturmamda çokça faydası dokunmuş, her kullanıcının bir kısmını bilse dahi hatırlamasında fayda gördüğüm önerileri sıralamak istiyorum:

Neden Bisiklet?

Bisiklet seçimi yaparken kendimize ilk sormamız gereken soru bu. Karne hediyesi için ideal bir hediye olarak mı görünüyor, ulaşımı mı kolaylaştırmak istiyoruz, kilo vermemize yardımcı mı olacak, yoksa sadece arkadaşlarımızla arada bir birkaç kilometre turlayıp, sonradan depoya mı kaldıracağız? Amacın veya amaçların bu noktada tam olarak belirlenmesi önemli. Bu amaç doğrultusunda seçilebilecek bisikletlere ileriki yazılarda yer vereceğim.

Nerede Kullanılacak?

Kullanma amacımıza paralel bir soru da bu. Yol-şehir-dağ bisikletleri, katlanabilir bisikletler, BMX gibi pek çok tür mağazalarda bizi bekliyor, ancak öncelikle kullanma amacımız belirgin olmalı.

Görüldüğü gibi, çok fazla bisiklet çeşidi olmasına rağmen, hepsini alıp eve götürme imkanımız olmadığı için, kararlarımızı sınırlandırmak zorundayız :)
Görüldüğü gibi, çok fazla bisiklet çeşidi olmasına rağmen, hepsini alıp eve götürme imkanımız olmadığı için, kararlarımızı sınırlandırmak zorundayız :)

Bisiklet geçmişimiz ne kadar?

İlk defa mı kullanmaya başlayacağız, senelerdir binmiyorduk ve artık tekrardan bacaklarımızı çalıştırmak mı istiyoruz, yoksa uzun zamandır kullandığımız külüstür bisikletimizden bıktık, yerine yeni bir tane mi almak istiyoruz? Bu soruların cevabı da almamız gereken bisiklet konusundaki seçeneklerimizi daha belirgin kılacaktır.

Bütçe?

Bisikletler donanım, kadro, kullanılış amacı farklılıklarından ötürü çok çeşitlidir ve fiyatları da bu kriterlere göre aşırı değişkenlik göstermektedir. İkinci el sitelerinden 100 Tl’lik bir bisiklet bulabileceğiniz gibi, 10,000 € gibi fiyatlar ödeyerek de ayağınızı yerden kesmeniz mümkün.

Benzer yazılar için:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>