Buying-a-Bike

Bisiklet Satın Almak: Nereden, Nasıl?

Daha öncesinde bisiklet satın almadan önceki karar verme aşamasında, nasıl bir bisiklet seçeceğimiz konusunda bazı öneriler yapmıştım: Bisiklet Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli – 1

Amaçlarınızı, beklentilerinizi, bütçenizi belirlediniz, bisiklet satın almak konusunda hazırsınız. Satın alma için yönelebileceğiniz bazı alternatifler var:

1-     Bisiklet satış mağazaları: bulunduğunuz lokasyona yakın, almayı düşündüğünüz markaların distribütörlüğünü yapan mağazalar önemli bir seçenektir.

2-     Internetten alım: Türkiye içinde bulunan pek çok e-ticaret sitesi, hem 2.el hem de sıfır bisiklet modellerini satışa sunma imkanına sahip.

3-     İkinci el ilanlarının bulunduğu sosyal medya araçları: bisikletçilerin bulunduğu bir Internet forumu, 2.el parça ve bisiklet satışlarının yapıldığı Facebook grupları, arkadaşınızın “arkadaş satıyor aklınızda olsun” diyerek sosyal medyadan paylaştığı iletiler.

Benim ilk tavsiyelerimden birisi, içinize sinmeyecek, güvenemediğiniz, uzaktan bakabildiğiniz herhangi bir bisikleti bu üç şekilde de satın almamanız. Ürünün fotoğrafı güzel, özellikleri kabul edilebilir olabilir, ancak kapınızın önüne geldiğinde gördüğünüz resimle aynı olup olmayacağını tam olarak kestiremiyorsunuz. Bir sakınca ise kadro boyu, ağırlık gibi konularda yanlış tercih yapılması ve iade, değiştirme gibi meselelerin bu tür durumlarda fazlaca uzaması.

Bu yüzden kendi bisiklet alma sürecimde Internet mağazalarından siparişi ve 2.el, ancak bisikleti önceden görme fırsatı sunmayan teklifleri eledim. Halihazırda 2.el bir bisikleti gösterip, donanım durumunu kontrol ettirebileceğim bisikletçi tanıdıklarım olmadığı için de doğrudan satış mağazasına gidip, meseleyi kendi üstüme almaya karar verdim. Bunun bana kazandırdığı birkaç avantaj mevcut:

1-     Beklentilerim konusunda ikinci bir görüş aldım: Bisikletim hakkında yazdığım yazıda, Ankara’da yaşadığımı ve bu yüzden dağ-bayır gezmeyecek olsam bile, yolların iyi durumda olmamasından ötürü dağ bisikletlerini kendim için daha uygun bulduğumu yazmıştım. Satıcımız bu durumu doğruladı ve beni beklentilerime uygun bisikletlere yönlendirdi.

2-     Test imkanı: Kendinize en uygun bisikleti, üzerine binerek ve sürerek bulabilirsiniz. Firmanın, önceden satın alanların verdikleri bilgiler sizlere ancak bir noktaya kadar yardımcı olabilir.

Örneğin kadro ve jant boyu, bisiklet satın alma konusundaki önemli kıstaslardan birisidir. Satın almak istediğiniz bisikletin kadrosu boyunuza uygun değilse, jant büyüklüğü kullanmak istediğiniz alanda size zorluk çıkarıyorsa, o bisikletin üzerinde mutlu olmak, rahat hissetmek imkansıza yakındır. İçinize sinmesi için tek yol var: binin ve sürün!

Bisiklet satın almadan önce, onu bizzat görmek, denemek ve satıcıya sorular sormak sonradan çıkabilecek problemleri önlemenin en iyi yollarından birisidir.
Bisiklet satın almadan önce, onu bizzat görmek, denemek ve satıcıya sorular sormak sonradan çıkabilecek problemleri önlemenin en iyi yollarından birisidir.

3-     Satış sonrası bakım: Bir Internet sitesinden yahut online bir 2.el mağazasından bisiklet aldığımızı düşünelim. Vites ayarı, fren ayarı, lastiklerin optimize edilmesi, düzenli bakım gibi meseleler işin acemisi olduğumuz için sıkça kafamızı karıştıracaktır. Kendi lokal mağazamızdan bisiklet aldığımızda ise yapılan işlemi doğrudan seyredebiliyor, sorular sorabiliyor, gerektiğinde neler istediğimiz konusunda müdahalelerde bulunabiliyoruz.

4-     Diğer bisiklet sahipleriyle iletişim kurmaya başlamak: bisiklet kullanıcıları beni onaylayacaklardır, yollarda bisikletçiler birbirileriyle güzel bir dayanışma içindedirler. Herkes kendi yoluna gitse, kimsenin yardıma ihtiyacı olmasa bile çoğu kişi birbiriyle selamlaşır, en azından şöyle bir gülümser.

Bisiklet satın almadan önce satıcıyla veya mağazada bulunan, tecrübeli bisikletçilerle konuşmak size önemli bilgiler verebilir.
Bisiklet satın almadan önce satıcıyla veya mağazada bulunan, tecrübeli bisikletçilerle konuşmak size önemli bilgiler verebilir.

Mağazaya gittiğimizde diğer bisiklet sahipleriyle karşılaşma ihtimalini de bu iletişim durumlarından birisi olarak görüyorum. Kendi satın alma sürecimde de, mağazada en az 3 kişiyle konuşup, kullanıcı görüşlerini aldığım düşünülürse, herkes için pek önemli sayılmayabilecek ancak benim oldukça keyif aldığım bir durum oldu. Kullanımla, gezilerle ilgili -kısa bir zamanda da olsa- farklı tecrübeler dinlemek, kimi hayati tavsiyeleri öğrenmek oldukça güzeldi. Örnek verecek olursam, yokuş yukarı çıkarken bisikletin vitesini artırırken dikkat etmem gerektiğini, bunu atlarsam vites sistemine ciddi zararlar verebileceğimi öğrenmek, sele boyunun nasıl ayarlanması gerektiği konusunda bilgiler almak benim için muazzam faydalı oldu. Bu sayede hem vites sistemini, hem de diz sağlığımı korumuş oldum.

Güvenilir, müşterisine değer veren, sorularınızı geçiştirmeyip, beklentilerinizi karşılamaya çalışan bisiklet mağazaları diğer yollara nazaran çok daha rahattır ve satış sonrası desteği de çok daha iyidir. Kendi alışverişimi bu şekilde yapıp, fevkalade de memnun kaldığım için sizlere de aynı yolu öneriyorum.

Benzer yazılar için:

Bisiklet Satın Almak: Nereden, Nasıl?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>