Bisiklet Kaskı Seçimi

Bisiklet kullandığınızı ve ulaşımınızı sık sık bu şekilde sağladığınızı söylediğinizde, ülke koşullarıyla da paralel olarak, konuştuğunuz insanlarda bir panik ve uyarma hali sezebiliyorsunuz. Ağır yaralanmalı, ölümlü kaza haberleri illa ki herkesin bir şekilde kulağına çalınmış durumda.

Bu durumda uyaran kişilerin gayet iyi niyetli olduğunu, tamamen de haksız olmadıklarını söylemek mümkün. Bisiklete bindiğinizde, arabadan farklı olarak, korunma imkanlarınız gerçekten de çok azalıyor. Bunun dışında dikkatsiz, hedeflediği yere gitmekten başka hiçbir şeyi düşünmeyen sürücülerin yarattığı birçok motorsiklet ve bisiklet kazası mevcut.

Ancak hiçbir zaman atlanmaması gereken husus şu ki; Türkiye’deki sürücü koşullarını dikkate aldığımız, gerekli önlemlere( bisiklet aksesuarlarının tam olması ve bakımların düzenli yapılması gibi) ve dikkate fazlasıyla sahip olduğumuz durumlarda kaza riski çok çok azalmakta. Bu sebepten, belki de etrafımızdaki insanlara bunu bıkmadan, sabırla anlatmamız gerekmekte.

Bir bisiklet kazası esnasında tehlikeye en açık bölge kafa bölgesi, özellikle de çene kısmıdır. 40 km/saat hızın üzerinde giderken yapacağımız ciddi bir kaza, bize kırık kemikler, kafa travmaları ve yatakta geçen birkaç ay verebilir. Bu yüzden de güvenlik donanımı olarak en çok para harcanması, üzerine düşülmesi gereken bisiklet aksesuarlarından birisi de bisiklet kaskı.

Ben bisiklet üzerindeki ilk birkaç ayımı, çoğunlukla paten ve kaykay için kullanılan, boy ve model olarak bana tam uymasına rağmen az sayıda mevcut olan deliklerinden ötürü kafamı sürekli terleten ve bana sıkıntı veren, deneyimsizce aldığım ancak sonrasında yaptığım araştırmaların ardından hiç de güvenli olmadığına kanaat getirdiğim bir kaskla geçirdim. Daha sonrasında ise, bu işle profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlarıma ve bisiklet mağazalarında çalışan/mağaa sahibi insanlarla yaptığım konuşmaların ardından, yaptığımın pek de sağlıklı olmadığını farkına vardım ve hem bütçeme uygun, hem de bana kendimi güvende hissettirecek bir kask arayışına çıktım.

Burada, tercih edilmemesi gereken bir kask görüyorsunuz, ki kendisi zaten bir bisiklet kaskı değil. Tamamını değilse bile, kullanışsız olmanın çoğu handikapını taşıyor.

(Aldığım kaskın diğer kullanıcı yorumlarından da yola çıkarak yapılacak değerlendirmesi yakında başka bir yazımızın konusu olacak. Takip etmenizi öneriyorum.)

Kendi kask alma tecrübelerimden yola çıkarak, iyi bir bisiklet kaskının nasıl olması gerektiği konusunda birkaç görüş aktarmak istiyorum:

-Kaskın bol delikli olması, sürüş esnasında yaşanabilecek sıkıntı-terleme halini en aza indirecektir. Bize terleme sorunu yaratmayacak bir kask almak, aynı zamanda yaz aylarında kask takmama gibi bir bahanemizin olmamasını da sağlayacaktır.

-Kaskın ense kısmının korumalı olması şart. Açık olanlar genelde ya ucuz-takmış olmak için takılan kasklar ya da markasından ötürü pahalı fiyata satılabilen, işimize yaramayacak araçlar.

-Kask, inşaat baretlerinden farklı olarak, mutlaka bize güven verecek ve kaymayacağına, çıkmayacağına emin olduğumuz bir çene bağlantısına sahip olmalı. Yolda giderken, ense bağlantısının kaskı kafamızda tutan tek araç olması hiç güven verici değil.

-Alacağınız bisiklet kaskıyla ilgili yerli kaynak çok bulunmuyor olsa da, eğer yabancı dil biliyorsanız yabancı kaynakları mutlaka okumalısınız. Türkiye’de devletin ve belediyelerin sağladığı imkanların kısıtlılığı ve bisiklet kültürünün yeterince gelişememiş olması, bu tarz incelemelerin sayısının çok az olmasına sebebiyet vermiş.

-Kaskınızı görmeden, şöyle bir kurcalamadan, kafanıza takıp, uygun olup olmadığını kontrol etmeden almayın. Aşırı sıkı kask da, fazlaca bol gelen kask da sürüş esnasında ciddi sorunlar yaşatabiliyor. Aşırı sıkı olanı hem baş ağrısı-sürüş esnasında bunalma ve sinirlilik hali yaratabilir hem de birkaç kez kullanıp, sonrasında evde bir dolabın köşesine kaldırdığınız, sizin için kullanışsız bir kaska sahip olmuş olursunuz. Aşırı bol olanları ise kaza esnasında kafanızı tam olarak saramadığı için güvenli değildir. Bir de o esnada kafamızdan çıkıp, uçup gidebileceğini düşünürsek vay halimize.

Sizlerden de aldığınız ve kullanmakta olduğunuz kasklarla ilgili izlenimlerinizi sitede paylaşmanızı bekliyorum. yenideneyim@gmail.com adresine mail yollayabilir veya yorumlar kısmına konuyla ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz. Güvenli ve keyifli sürüşler!

Benzer yazılar için:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>