türk-parası

Bireysel Emeklilik Sistemi Üzerine

Daha öncesinde yayınladığım yazımda tasarruf etmenin gereklilikleri üzerine bazı düşüncelerimi açıklamış ve bunun yollarından bazılarını anlatmıştım. Bu yazımda ise iyi bir tasarruf alternatifi olarak gördüğüm Bireysel Emeklilik Sistemi‘nden, yani BES‘ten bahsetmek ve avantajlarına değinmek istiyorum.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Neden Doğru Tercih?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Türkiye’de kendini göstermeye başladığında, bu harcamanızın %25’ini vergiden düşme imkanı sağlıyordu ve bu açıdan şirketlerin fazlaca tercih ettiği bir sistemdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Türkiye’de kendini göstermeye başladığında, bu harcamanızın %25’ini vergiden düşme imkanı sağlıyordu ve bu açıdan şirketlerin fazlaca tercih ettiği bir sistemdi. Günümüzde ise yatırdığınız paranın %25’lik oranı devlet katkısı olarak ayrı bir fon oluşturuyor ve bireysel emeklilik hesabınızda birikiyor. Bu parayı ilk 3 sene içinde sistemi terk ederseniz alamıyorsunuz. 3 yıl ve sonrasında %15’ini, 6 yıl ve sonrasında %35’ini, 10 seneyi ve üstünü tamamlamanız durumunda ise %60’ını almaya hak kazanıyorsunuz. %25’lik devlet katkısının tamamını hak etmeniz için ise 10 seneyi aşkın sistemin içinde bulunmak ve 56 yaşını doldurmak gerekmekte. Dolayısıyla “Ben 56 yaşıma kadar bekleyemem ancak birikim yapmak istiyorum” dediğinizde bu paranın %60’ına hak kazanacak olmak, üstüne bir de 10 sene boyunca çeşitli fonlara yatırılan ve bu sayede değerlenen bir parayı alma imkanı uzun vadeli yatırım için oldukça iyi bir seçenek olarak göze çarpmakta.

Bu Sisteme Yatırım Yapmaya Nasıl Başladım?

Yazının başında bahsettiğim gelecek kaygılarının bende de baş göstermesi ve buna dair çeşitli çözüm arayışlarım sonunda yatırım araçlarının nasıl işlediği yönünde bazı amatör araştırmalar yapmaya başladım. Borsa, döviz, altın gibi enstrümanların yanında BES’in de ciddi bir yatırım imkanı sunduğunu, hem birikim oluşturduğunu hem de paramızı çeşitli fonlarda değerlendirerek %8 yıllık faizin de üzerinde gelir sağlayabildiğimizi görünce mantıklı bir çözüm olduğunu düşünmeye başladım. Ekşi Sözlük vasıtasıyla tanıdığım ve ardından blogunu okuma fırsatı yakaladığım Akıllı Gelişim’in de bu konuda bana ciddi bir katkısının bulunduğunu söylemeliyim. Yatırım ve benzeri konularda kendisinin blogunu da incelemenizi ve fikir almanızı şiddetle öneriyorum. (Kendisinin konu hakkında yazdığı bir yazı için buraya tıklayabilirsiniz.) Şunu da belirtmeliyim ki, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) üzerine benim yazdığım yazı sadece ufak bir kullanıcı gözlemi iken, kendisi piyasalara hakim ve alanında uzman bir kişi, dolayısıyla bazı tespitleri çok daha “nokta atışı” şeklinde yapacağını düşünüyorum.

Bireysel Emeklilik Hedeflerim Neler?

Hedefim, küçük bir miktarla, ailemin katkılarıyla girdiğim bu sistem içine yatırılan miktarı yıldan yıla biraz daha artırmak ve en az 10 sene boyunca beklemek. İlkini gerçekleştirmek bütçemizin o anki durumuna bakıyor olsa da (BES’te 75 lira ödeme alt limiti ve istediğiniz an ödemeleri durdurma opsiyonunuz mevcut) 10 seneyi geçmeden ayrılacağımı düşünmüyorum. Çünkü bu durum, Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında öğrendiğim ve uygulamaya karar verdiğim plandan saparak, beni kısmi de olsa zarara sokacak bir uygulama olurdu.

Bireysel Emeklilik Sistemi, bu konuda ufak da olsa risk taşıyor ancak dolar zirvedeyken döviz endeksli, borsa zirvedeyken borsa endeksli bir fona yatırım yapmadığım sürece önemli bir kayba uğrayabileceğimi düşünmüyorum.

Bu -en az 10 yıllık- süre içinde ise, bankanın bana sunduğu fon dağılım imkanlarını, yine amatör araştırmalarımla ve konu hakkında bilgili kişilerin yazdıklarını takip ederek kullanmak bir başka hedefim. Bireysel Emeklilik Sistemi, bu konuda ufak da olsa risk taşıyor ancak dolar zirvedeyken döviz endeksli, borsa zirvedeyken borsa endeksli bir fona yatırım yapmadığım sürece önemli bir kayba uğrayabileceğimi düşünmüyorum. Tercihlerimi ise bu tarz gelişmeleri takip ederek buna göre kullanacak ve yılda 6 kez değiştirme imkanı bulduğum fon dağılımını, üstte yazdıklarıma bağlı kalarak değiştireceğim. Umuyorum ki, seneler sonra da blogum açık kalır ve “5 yıllık gözlem sonuçlarım”, “10 yıl neredeyse dolmak üzere” ve “Paramı aldım, peki bana kazançları ne oldu” gibi başlıklar üzerinden yine Bireysel Emeklilik Sistemi üzerine gözlemlerimi sizlerle paylaşabilirim.

Benzer yazılar için:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>