Bir Spor Amatöründen Tavsiyeler ve Notlar

Spora başlamak ve onu hayatımızın bir parçası yapmak neden bu kadar zor? Çünkü hayatımızı doğrudan (ve de çoğunlukla olumlu yönde) etkileyecek ciddi kararlar almak çoğu zaman zor olmuştur. Bahaneler, sorumlulukla yüzleşmekten kaçmalar birbirini sıralar durur. Hem vücudumuz, hem de beynimiz birşeylerin “bize zahmet olmasını” engellemek için türlü bahaneler uydurur.

yenideneyim.com’un açılmasından önceki 6 ay boyunca spor yapmak ve vücut geliştirmek üzerine kafa yordum, konuyla ilgili siteleri, alanında uzman çeşitli kişileri takip ettim ve kendime en uygun programı bulmaya çalıştım. Benim amacım, spor salonlarında boy boy resmi asılan vücut geliştirme şampiyonlarına yakın bir kas kütlesi yapmak değildi elbette, zira bu şişirilen kasların bir kuvvet ve sağlık göstergesi olmadığını öğrenmiştim. Beni sağlıklı ve yeterince kuvvetli kılacak, kendimi zinde hissettirecek egzersiz hareketleri yapmak, bunları bir disipline oturtmak ve hayatımda önemli bir yer edinmesini sağlamaktı.

Yaklaşık 3-4 ay boyunca bir spor salonunda, çoğunlukla orada bulunan makinelerde çalışarak bu hedefime ulaşmayı denedim. Kendimi de şaşırtacak derecede spora devamlılık sağladım ve pes etmeden uzun bir süre aynı disiplini uyguladım.

Ancak bu konuya ciddi şekilde emek vermiş, hem fiziksel hem de mental anlamda kafa yormuş birkaç kişiyle doğrudan temasa geçerek aklımdaki bazı soruları sorduğumda yaptığımın o kadar da verimli olmadığını farkettim. Makineyle çalışmak, benim gibi spora yeni başlayan ve kuvvet sahibi olmayan bir bireyin yapması gereken en son aşamalardan birisiydi, çünkü hem vücutta dayanıklılığı ve bu egzersizlerin kalıcılığını sağlayan bağ-dokum zayıftı, hem de makine belli noktalarda vücut üzerindeki baskıyı aldığı, belli noktalarda da çalışmayı teşvik ettiği için baskıyı aldığı noktalar hep zayıf kalıyordu, çünkü onları çalıştıracak ciddi hamleler uygulamıyordum.

Tavsiyeler başlangıç olarak vücut ağırlığımı kullanarak egzersizler yapmam yönünde oldu. Konuyla ilgili çeşitli İngilizce kaynaklara da ulaştım ve amacıma ulaşmak için en mantıklı yolun bu olduğuna karar verdim. Bu konudaki en önemli araçlarım da şınav(push-up), barfiks, planking gibi hareketler olacak.

Site içinde bir spor bölümümüz mevcut. Bu bölümde tarafımdan çevrilmiş, faydalı olacağını düşündüğüm yabancı dilde yazılmış çeşitli yazılar, konuyla ilgili iletişime geçtiğim ve tavsiyelerini istediğim arkadaşların yaptıkları öneriler, kendileriyle yapılmış röportajlar ve benim kişisel performansımın paylaşımı olacak. Kişisel performansımı paylaşmamın sebebi şu: sıfırdan spora başlamış ve kendisine çeşitli hedefler koymuş, sıradan bir kişinin çalışmayı bırakmaması, pes etmemesi sonucunda hangi noktaya ulaşabildiğini, bu esnada hangi zorluklarla karşılaştığını ve bunları aşmak için nasıl yöntemler kullanabileceğini açık açık görmüş olacağız. Hem benim için, hem de sizler için bir motivasyon kaynağı olacağını düşünüyorum.

Ayrıca yakın zamanda bir savunma sporuna(kick-box) başlayacağım. Bu sporla ilgili yaşadıklarımı ve bana neler kattığını da birinci ağızdan takip etme imkanı bulacaksınız.

Bir Spor Amatöründen Tavsiyeler ve Notlar” üzerine 2 yorum

  1. Gerçekten spor yapmak çok faydalıdır.1 senedir oturmaktan hamlamışım ,yakınımızdaki spor salonuna gidiyorum1 aydır kendime geldim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>