Bağlama satın alırken doğru enstruman seçimi yapmak ve satın alınacak doğru yeri bilmek çok önemli.

Bağlama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir süredir devam ettiğim “bağlamaya başlarken” serisinin yeni yazısı bağlama satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine olacak. ( Önceki yazıları görmek için: Bağlama Satın Alırken: Kısa-Uzun Sap Farkı ve Bağlama Çalmaya Başlarken: Kurs ve Sonrası )

Bağlama Satın Alırken: Fabrika Üretimi Ve El Yapımı Bağlamalar

Müzik icrasının en önemli araçlarından birisi olan enstrumanın seçimini yapmak ve satın alınacak doğru yeri bilmek çok önemli. Ülkemizde çoğunlukla el imalatı olarak yapılan bağlamalar revaçta olsa da, ucuz olan ve birçok müzik markette rahatlıkla bulabileceğimiz fabrika üretimleri de mevcut. Öncelikle bu ikisi arasındaki farklara değinmek gerekli.

Sap ayarı, eşik ayarı, tekne kalınlığı gibi işler aşırı hassas ve henüz makinaların incelikle yapabilme yetisinin bulunmadığı ufak ancak önemli ayrıntılardır. Fabrika imalatından ana enstruman kesinlikle olmayacağını, iyi bir fabrika yapımı bağlama bulmak için yüzlercesini deneyip bakmanız gerektiğini söylemeliyim. Çok ucuza satılan ve size el yapımı olduğu söylenen bağlamaların %90′ı fabrika üretimidir ve çok net bir tabirle “dandiktir.” Onlardan var gücünüzle kaçın! Bunun tek istisnası ana enstrumanınızın kırılma tehlikesinin olduğu uzun  yolculuklara götürüp, el alışkanlığınızı yitirmemek için kullanacağınız cura, kısa sap gibi saz türleridir. Bu amaçla alıyorsanız elbette ki fabrika üretimi tavsiye edilir, ancak beklentilerinizin yüksek olmaması gerektiğini söylemeliyim.

El yapımı atölyelerde ise durum biraz daha netleşiyor, ancak işin içine fazladan ayrıntılar girmeye başlıyor. Bağlama teknesindeki ağacın yaprak ve oyma olmasının farkı, gövdenin ve sapın hangi ağaçtan yapılacağı, tekne boyunun kaç santimetre olacağı gibi ayrıntılar enstrumanın sesini belirleyen ana unsurlar. Ayrıca ustanın geçmiş referansları ve isteyeceği fiyat da önemli.

Bağlama satın alırken dikkat edeceğimiz noktalardan birisi de imalatı sırasında gövdenin üretim biçimi. Fotoğrafta yaprak gövdenin bir örneğini görüyorsunuz.
Bağlama satın alırken dikkat edeceğimiz noktalardan birisi de imalatı sırasında gövdenin üretim biçimi. Fotoğrafta yaprak gövdenin bir örneğini görüyorsunuz.
Başlangıçta Bağlamaya Ne Kadar Bütçe Ayrılmalı?

Benim önerim orta halli bir bütçe ayırarak satın alınan bağlamayla başlayıp, zaman içinde ses tınısı ve kalitesinin size yetmediğini hissettiğinizde ağacı ve ustalığı daha kaliteli olan bir tanesini satın almak. Böylelikle bağlama sizin için geçici bir hevesse, enstruman için yüzlerce lirayı fazladan harcamamış olursunuz, bunu fark ettiğinizde bütçeniz sarsılmaz. Ayrıca bir yandan müziğe daha erken başlayarak vakitten kazanmış, bağlama satın alırken para biriktirmeye çalışarak gecikmemiş olursunuz. Örnek vermek gerekire: oyma dut ağacından yapılmış kaliteli bir bağlama satın alırken binlerce lirayı gözden çıkarmamız gerekirken, yaprak ardıçtan yapılmış, yine el yapımı ve orta kalitede bir bağlama sizin çalışmanızı ilerletmenizi sağlar, hatta sahnede bile tınısı ve ses kalitesi diğerlerinden fazla farklı olmadan performansınızı gerçekleştirebilmenizi sağlayabilir.

Son olarak, yıllardır Ankara’da bağlama hocalığı yapan, benim de yıllarca müzik merkesinde eğitim aldığım (ve bundan ötürü de kendimi çok şanslı saydığım) İhsan Öztürk hocanın Internet sitesinde bulunan bazı bağlama imalatçılarının bir listesini vermek istiyorum. Buraya tıklayarak bazı bağlama imalatçılarının listesini bulabilir ve kendilerinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bunların haricinde etrafınızdaki deneyimli müzisyenler, seçtiğiniz kursun görevlileri veya eğitmenleriniz de bağlama satın alırken size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Benzer yazılar için:

Bağlama Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” üzerine bir yorum

  1. Bir arkadaşımda el yapımı bağlama vardı 10 sene oldu hala duruyor . Canı gibi bakıyor ayrıca çokda güzel çalıyor :) Seviyorum bağlamayı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>