Avokado bitkisinin toplandığı haliyle görünüşü ve içi.

Avokado Nedir? Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

Lif-Lezzet-Sağlık.. Yeni Başlayanlar İçin Avokado Rehberi

Sağlıklı yaşamak ve elimizden geldiğince doğal-faydalı besinlerle beslenmek çoğumuzun yaşam amaçlarından birisi haline gelmiş durumda. Son yıllarda çokça bahsi geçmeye başlayan GDO’lu gıdalar ve özellikle de market ürünlerinin içine çokça katılan koruyucu kimyasal maddeler, uzun vadeli etkilerinin yanında kısa vadede de vücudun dengesini, dolayısıyla da hayatımızı ciddi olumsuzluklarla doldurabiliyor.

Yemek alışkanlıklarımız, sabah erken kalkmaya programlanmış olmamıza rağmen kıymetli vaktimizi kahvaltı için ayıramıyor oluşumuz, zihinsel performansımızı olduğu kadar sindirim sistemimizi de etkilemekte. Lifli gıdalar tüketmiyor, yeterince su içmiyor, karbonhidrat ağırlıklı ve kendiliğinden oluşan-sağlıksız beslenme programları uyguluyoruz. Kaçımız sabah işyerine-okuluna geçmeden evvel bir simit-bir çörekle öğle yemeğine kadar olan vaktini geçiştirmiyor ki? Ya da saatlerce aç-susuz bir şekilde dolaşıp, bir oturuşta tabaklarca yemeği silip süpürdükten sonra karın ağrıları çekmiyor?

Tüm bunlara karşı bir alternatif geliştirmek ve sağlıklı beslenme yollarına yönelmeye başlamak şart. Diğer yollara göre daha pahalı-uygulanması daha zor da olsa, ben bu noktada hiçbir şeyin sağlığımızdan ve kendimizi iyi hissetmemizden daha önemli olmadığı, olamayacağı noktasından hareket ediyorum.

Bu yazımda, elimden geldiği kadarıyla size artık ülkemizde de çokça yetişen avokado meyvesini tanıtmak istiyorum. Meksika kökenli bu küçük , armut kılıklı meyve, kararında olgunlaştırılınca ve uygun besinlerle tüketilince hem sofraya farklı bir tat katıyor, hem içinde barındırdıklarıyla sağlığımızı korumaya yardımcı oluyor. “Avokadonun faydaları nelerdir?”, “avokado nasıl yenir?”, “avokado kalori miktarı ne kadardır?” gibi sorulara cevap bulmayı ve avokado tarifleri ve avokado ağacı yetiştirmek üzerine de biraz bilgi vermeyi amaçlıyorum.

Avokado Nasıl Bir Meyvedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado, içinde bol miktarda lif barındırması dolayısıyla, şekerli yiyeceklerle karıştırıldığında kan şekerinizin ani yükselmesini engelleyip, glikemik indeks denen durumun da korunmasını sağlayan bir besindir. Bahsettiğim lifler, günlük alınması gereken miktarın önemli bir kısmını karşılıyor. Sindirim sistemi, özellikle de bağırsaklar için çok faydalı. Ayrıca bol miktarda E, C ve K vitamininin yanında folik asit de bulunduruyor. Avokado, günlük alınması gereken potasyum miktarının da yaklaşık %30’unu karşılıyor. Bu rakam, potasyum deposu olduğu ve sporcuların belli ölçülerde mutlaka tüketmesi gerektiği söylenen muzda %12 civarında (bir adet orta boy muzun hesaplaması)

Avokadonun besin değerlerine ve kaç kalori olduğuna dair ufak bir sonuç.
Avokadonun besin değerlerine ve kaç kalori olduğuna dair ufak bir sonuç.

Yabancı bir beslenme sitesinde okuduğum bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki; 1 adet avokado ortalama 210 gram ağırlığında oluyor. İçinde 4 gram protein, 14 gram besinsel lif bulunmakta. Avokadonun içinde bulunan besinsel lif, günlük beslenme ihtiyacımızın yarısına yakınını karşılıyor ve oldukça olumlu bir durum. Yine olumlu olan bir özelliği de içindeki şekerin sadece 1 gram olması.

Burada tek handikapımız olarak yağ oranı olarak gözüküyor (29 gram) bu da diyet yapanların günlük avokado tüketim miktarına veya sonraki öğündeki beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda önemli bir bilgi. Yine de, hayvansal ve trans yağlardan çok daha faydalı zengin türde bir alım sağladığını söylemek gerek.

Tek Başına Yenebilir mi? Sofraya Nasıl Sunulmalı?

Tek başına yenmesinin ciddi bir hata olacağı konusunda fazlasıyla yorum okumuş birisi olarak, bu güzel meyveden soğumamak adına hiç böyle bir girişimde bulunmadım. Deneyenler, tadının rahatsız edici derecede buruk, ekşi ve yağlı olduğunu söylüyorlar. Bunun yerine, onu daha lezzetli kılacak, belki de besin değerini artıracak gıdalarla karıştırarak, süsleyerek servis etmesi en makulü. Bu yüzden soframızda yer verdiğimiz avokado tarifleri konusunda biraz bilgi vermem gerekiyor.

Benim avokadoyu tatma maceram, sabah kahvaltılarında olgunlaşmış halini balla karıştırarak yemek şeklinde başladı, öyle de devam etmekte. Kullandığınız balın kalitesinden ve avokadonun miktarıyla orantılı bir şekilde konduğundan emin olmak gerekiyor. Aksi takdirde biri diğerinin tadını bastırabilir. Önerilen miktar, yarım avokadoya 1-1,5 tatlı kaşığı bal.

Resimde avokado tarifleri konusunda balla karıştırılıp, cevizle süslenmiş bir örnek görüyorsunuz.

Çok kereler annemin ve babamın peynirle, pul biberle ve bazı baharatlarla karıştırdığına şahit oldum, ancak bu halini kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım, bir türlü sevemedim. Denemenizden zarar gelmeyeceğini düşünüyorum, ne de olsa bu tarifin içinde bize yabancı, değişik gıdalar yok.

Bu resimde de, avokado nasıl yenir sorusuna bir cevap olarak beyaz peynirli, pulbiberli ve dereotlu bir alternatif görüyorsunuz.
Bu resimde de, avokado nasıl yenir sorusuna bir cevap olarak beyaz peynirli, pulbiberli ve dereotlu bir alternatif görüyorsunuz.

Avokado Ağacı Yetiştirebilir Miyim?

Elinizde bir adet fidesi veya çekirdeği varsa, yaklaşık olarak 10 sene beklerseniz ve bu süre içinde şansınız yaver giderse evet, bir avokado ağacına sahip olabiliyorsunuz. İklimin iyi olması, iyi bakılması ve tam bir çiftçi muamelesine maruz kalması da şart. Ancak, işin uzmanı değilsek eğer, yani bir hobi bahçemiz veya düzenli olarak ziyaret ettiğimiz bağımız-bahçemiz yoksa, çok zahmetli ve verimsiz bir iş olacağı da aşikar. Bu pahalı meyveyi, pazarcılarla çekişe çekişe, fazla miktarlarda en uygun fiyata almaya çalışmayı şu an itibariyle en mantıklı yol olarak görmekteyim. Ancak, ileride ailemin bir bahçeli evi olur yahut babam bir ufak tarla alıp toprakla uğraşmayı tercih ederse, 5-10 avokado ağacı dikimine yardım edeceğim ilk fideler olacak :)

Avokadoyu Nasıl Muhafaza Etmeli? Avokado Nasıl Saklanır?

Bu durum amacınıza bağlı olarak değişiyor. Uzun süre elinizde tutmak istiyorsanız aldığınız haliyle, yumuşamadan kalmak zorunda. Bunun için, herhangi bir meyveyle vs. temas ettirmeden, ayrı bir bölgede buzdolabında tutmak iyi bir çözüm.

Avokadoyu tüketmeyecekseniz buzdolabında, meyvelerle karıştırmadan saklamanız iyi bir çözümdür.
Avokadoyu tüketmeyecekseniz buzdolabında, meyvelerle karıştırmadan saklamanız iyi bir çözümdür.

Satın aldıktan hemen sonrasında, olabildiğince çabuk tüketmek istiyorsanız burada yöntem farklılaşıyor. Oda sıcaklığında, birkaç meyveyle birlikte bir torbanın veya kabın içinde bulunması, içindeki bazı maddelerin daha çabuk etkinleşmesini sağlıyor ve bu da olgunlaşma süresini kısaltıyor. Ben mutfakta bir kabın içinde muz, elma, portakal gibi meyvelerin içinde, bunlara olabildiğince temas edecek şekilde yerleştiriyorum ve birkaç günün sonunda, hazırlanmaya ve yenmeye uygun bir hale geliyor.

Avokadonun olgunlaşması için diğer meyvelerle birlikte, oda sıcaklığında tutuyor ve birkaç gün bekliyoruz.
Avokadonun olgunlaşması için diğer meyvelerle birlikte, oda sıcaklığında tutuyor ve birkaç gün bekliyoruz.
Resimde gördüğünüz içe çökme, avokadonun olgunlaştığının belirtisi. Parmağınızla hafifçe bastırmanız anlamak için yeterli.
Resimde gördüğünüz içe çökme, avokadonun olgunlaştığının belirtisi. Parmağınızla hafifçe bastırmanız anlamak için yeterli.

***

Siz de avokadoya dair yorumlarınızı, bulduğunuz farklı tarifleri yorum bölümüne yazarak, bu rehbere katkıda bulunursanız sevinirim. Sindirim sistemi lifle, zihni ise potasyumla beslenmiş, mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yaşamamız dileğiyle :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>