Asus DSL-N12E Kablosuz Modem İncelemesi

Bilgisayarımı değiştirip bir notebook almadan önceki 8 sene, Zyxel’in kablolu ve ethernet bağlantısına sahip bir modelini kullanmıştım. 8 sene boyunca, neredeyse her gün saatlerce çalışmasına, çoğu zaman da evden çıkarken açık bırakıp gitmeme karşın, hiçbir problemle karşılaşmadım. Bu yüzden de akıllı telefonum ve tabletimle kablosuz bağlantı ihtiyacım zaman zaman olsa da, ek bir masraf yaratacak modem değişikliğine uzun süre boyunca gitmedim.

Masaüstü bilgisayarımı değiştirmeye karar verip, MSI-70E model notebookumu alınca ise evde kablosuz Internet ağının olması ihtiyacı daha da arttı. Ben de ihtiyacım olan özellikleri belirledim, teknoloji mağazalarını incelemeye ve tüketici yorumlarını okumaya başladım.

Hayatıma yeni yeni giriyor olsa da, benim için kablosuz modem kriterleri şu şekilde idi:

-Kapsama alanı güçlü olmalı. Büyük bir evimiz yok ancak birçok modemde, yakın mesafeden bile çekim problemleri yaşandığını biliyordum. Bu sebepten anteni 1’den fazla ve çekim kalitesi yüksek modellere yöneldim.

-Isınma, durduk yerde kapanma problemleri yaşanmamalı. 8 yıl kullandığım modemim gibi sorunsuz, tıkır tıkır çalışmalı. Bu da beni kendisini kanıtlamış, güvenilir firmaların ürünlerine yönlendirdi.

-Zaman zaman ethernet bağlantısını da kullanmam gerektiğinden ötürü, wi-fi özelliğini kolayca kapatabilmeliyim. Küçük bir ayrıntı olmasına rağmen, uyurken elektromanyetik dalgalara maruz kalmamak, ayrıca kablosuz bağlantı kontrolünün ve güvenliğinin sizde olması açısından önemli.

-Teknik servis, değiştirme ve onarım konularında kendini kanıtlamış, tüketiciyi mağdur etmeyen bir sistem kurmalı, o şekilde çalışmalı.

Eski Zyxel modemimden çok memnun olduğum için doğrudan bu markanın modemlerini araştırmaya yöneldim. Ancak tüketici şikayetlerinin, bazı problemlerin çok olduğunu farketmemle birlikte firmanın eskisi kadar kaliteli ürünler üretip üretmediğini sorgulamaya başladım. Son olarak, Ekşi Sözlük’te hakkında yazılan yazıları mahkemeye verip, sildirmeye çalıştığını duyunca kendisi hakkındaki nihai kararım olumsuz oldu.

Tp-Link, AirTies gibi markalara, üniversitelerde de sıkça kullanıldıklarını bildiğim için bakışım olumluydu. Ancak yaptığım araştırmalar sırasında çok fazla cihaz hatasıyla ve kullanıcı şikayetiyle karşılaştım. Dolayısıyla bu firmaların cihazlarını da eledim.

Asus hakkında ise yıllardır çok olumlu görüşler okumuş, kullandığım ürünlerinden de fazlasıyla memnun kalmıştım. Modem ürettiklerini de farkettiğimde kafamdaki fiyat aralığına uygun bir modemi Asus’tan alabileceğimi düşünerek araştırmalara başladım. Çoğu modemleri için ilk 2 yılda birebir değişim garantisi verdiklerini öğrendiğimde fazlasıyla memnun kaldım. Başlangıçta daha fonksiyonel ve daha çok içime sinen DSL-N12U’yu alsam da, kurulum sırasında yaşadığım problemlerden ötürü kendisini iade ettim ve problemin tekrarlamasından da çekindiğim için, aynı mağazadan DSL-N12E’yi satın aldım.

Başlangıçta satın alıp iade ettiğim DSL-N12U'nun önden ve arkadan görünüşü.
Başlangıçta satın alıp iade ettiğim DSL-N12U’nun önden ve arkadan görünüşü.

İki ürün de ortak nokta olarak 2 tane 5dbi’lik anten ve WPS bağlantısı özelliği taşıyordu.Yazının ilerleyen bölümlerinde ara ara iki modelin karşılaştırmasını yapacak olsam da, daha çok kullanma imkanı bulduğun DSL-N12E üzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Halen kullanmakta olduğum Asus DSL-N12E modem.
Halen kullanmakta olduğum Asus DSL-N12E modem.

Ürünün kurulumunun beni biraz uğraştırdığını söylemeliyim. Driver yüklemem, çeşitli adımları sabırla takip etmeye çalışmam, bunun için sık sık yanında verilen PDF dosyasını okumamın gerekmesi biraz can sıkıcıydı. Ancak bir kere kurulumu sağladıktan sonra bağlantı kesilmesi, tekrar tanıtma gibi problemler yaşamadım. Uzun süre(bazen günlerce) kapanmadan çalışmasına rağmen ısınma ve buna bağlı performans sıkıntıları yaşamadığımı da eklemeliyim.

İlk satın aldığım üründe yazıcı gibi ortak kullanımlı için USB bağlantısı, wi-fi’yi modem üzerinden açıp-kapatma gibi özellikler vardı ve bunlar fonsiyonellik açısından güzel özelliklerdi. Şu anda kullanmakta olduğum N12E’de ise maalesef USB özelliği yok, dolayısıyla bir harici harddisk, yazıcı gibi ortak kullanım araçlarını kablosuz ağa açma imkanınız bulunmuyor. Wi-fi’yi açma-kapatma özelliği ise ancak bilgisayar üzerinden kontrol panelini açarak mümkün olabiliyor. 5 saniyenizi almaması gereken bu basit işlem için daha çok uğraş vermek zorunda kalmak can sıkıcı.

(Ürünün Internet sitesinden WPS tuşu olarak kullanılan butonun aynı zamanda wi-fi için de açma-kapatma işlevi gördüğünü, ancak bunun sadece Avrupa modelleri için geçerli olduğunu öğrendim.)

Ürünün fonksiyonelliğinin az olmasının yanında, %72’ye varan enerji tasarrufu özelliğiyle birlikte geliyor. Bekleme zamanlarında, kablosuz bağlantı kurulmadığı zamanlarda buna yönelik harcanan enerjiyi kısıtlayarak, sürekli çalışır durumda bıraktığınızda elektrik tüketim problemi yaratmıyor. Evde tek modem kullanımında aşırı bir fark yaratmayacağını düşünsem de, ürün hem modem hem de router özelliklerine sahip olduğundan büyük evlerde veya ofislerde birden fazla kullanıldığında tercih sebebi olabilecek bir özellik.

Enerji tasarrufu hakkında ürünün Internet sitesinden alınmış bir grafik.
Enerji tasarrufu hakkında ürünün Internet sitesinden alınmış bir grafik.

Çekim kalitesi konusunda notebook’umla yaptığım bağlantılarda hiçbir problem yaşamadığımı söylemeliyim. Ancak akıllı telefonların ve tabletlerin wi-fi algılama kapasitesi bilgisayarlara kıyasla çok daha az olduğu için, kendisinden çok da ciddi sayılmayan uzaklaşmalarda dahi performansın ciddi düşüşüne, hatta 1-2 dakika içinde kopma ve bağlanamama sorunlarına rastladım. Evinde özellikle bu tarz kullanıma yönelik alacak kişilerin dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Tp-Link, AirTies gibi güvenemediğim, yüz çevirdiğim firmaların modemlerinde bu tarz problemlerle karşılaşmazken, evinize kalıcı olarak(en azından birkaç sene boyunca kullanmak üzere) aldığınız bir modemde böyle bir sorun yaşamak can sıkıcı.

Ürünün fiyatı ben satın aldığımda yaklaşık olarak 120 lira civarındaydı. Şu anda ise pek çok teknoloji mağazasında 99 tl’ye kadar düşmüş durumda. Bu özelliklerine göre fiyatının oldukça uygun ve makul olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak: ürünü hala kullanmaya devam etsem de, tüm özelliklerinden tamamiyle memnun olduğumu söyleyemem. Beklentilerimi karşılayamayan Asus DSL-N12E’yi maalesef öneremiyorum. Ancak Asus kalitesine buna rağmen hala güvendiğimi de söylemek isterim. O yüzden, test etme imkanı bulabilenler bir üst modeli olarak bahsettiğim DSL-N12U’yu kendi kriterlerine göre test ederek satın alabilir, sonuçları da bizlerle paylaşabilirler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>