A4 Tech G10-810H Mouse İncelemesi: Aradığım Mouse’u Buldum!

A4 Tech G10 Mouse İncelemesi: Aradığım Mouse’u Buldum!

Yaklaşık 9 senedir aktif şekilde bilgisayar başında bulunan bir kullanıcı olarak en çok temas halinde olduğum araçlardan birisi de bilgisayar mouse’u. Bugüne kadar kablolu-kablosuz 8-10 tane mouse’u kullanma imkanım oldu, bunlardan en çok 3 tanesini beğendim: 2’si A4Tech’in, 1’i i ise Logitech’in mouse’uydu. Üçüne de de öyle büyük harcamalar yapmadan, fiyat/performans oranı en iyi olanları seçerek ulaştım, gayet de memnun kaldım.

Kullandığım bu 3 mouse’dan şu anda sadece son kullandığım (ve hala elimin altında bulunan) A4 Tech G10 piyasada bulunuyor, satılıyor. Bu yazıda önce bir mouse’da ne aradığımı, sonrasında ise G10’da bunlardan hangisini bulduğumu ve dezavantaj olarak neleri gördüğümü aktif bir bilgisayar kullanıcısı gözünden aktarmak istiyorum.

1-     Bu kriterlerden birisi büyüklüğü. Özellikle ev içinde çokça vakit geçirdiğim günlerde saatlerce bilgisayar başında kalabiliyorum. Bu durum klavye ve mouse kullanımıma da yansıyor, dolayısıyla sağlık açısından en uygun olanlarını bulmak da bana düşüyor. Klavyenin bilek destekli, mouse’un ise ele tamamen oturur ve tercihen büyük olması şart. Notebook’umu çoğunlukla evde muhafaza edip, orada kullandığım için de taşıma-çantaya sığdıramama gibi dertlerim bulunmuyor.

2-     Yine sıkça bilgisayar başında kaldığımdan ötürü tek elimle saatlerce mouse tutmak, sürüklemek, tıklama yapmak vs. bana sağlıksız geliyor. Ne kadar dikkat ederseniz edin, bir süre sonra bileğinizin yorulduğunu, ağrıdığını hissedebiliyorsunuz. Bu yüzden bir kriterim de iki elle de rahatça kullanılabiliyor olması.

3-     Klavye üzerinden sürekli kısayolları kullanmak veya mouse ile de olsa, bazı komutlara uzun uzun tıklamak bana zor geliyor. Örneğin Internet’te dolaşırken geriye doğru gitmek kolay ancak geriye gitmenin sonrasında, daha önceden bulunduğunuz sayfaya dönmek zor. Dolayısıyla kullandığım mouse, sağ ve sol tıklama düğmeleri ve bir gezinme tekerleğinden daha fazlasını, yani kullanımı kolaylaştırıcı ek butonları taşımalı.

4-     Kablosuz olmalı, ancak beni sürekli pil şarj etmekle, değiştirmeye çalışmakla uğraştırmamalı. Kendi güç tasarrufunu, benim açıp-kapatmama ihtiyaç duymadan yapabilmeli.

5-     Madde 3.’te söylediğim butonlar bir yazılım yoluyla kolayca ayarlanabiliyor, görev atanabiliyor olmalı.

6-     Beni garanti kapsamında değiştirmelerle, bilgisayar mağazalarında müşteri temsilcilerine dert anlatmaya çalışmakla, Internette ve dost meclislerinde “Şu markadan uzak durun, aldığıma pişman etti” demekten tamamen alıkoymalı.

7-     Fiyat/performans oranı tatminkar olmalı.

Bu kriterler, hayatımızda pek de öyle yeri yok gibi gözüken bir bilgisayar aleti için fazla ve gereksiz gözükebilir. Ancak işi veya hobisi gereği sürekli bilgisayar başında vakit geçirenlerin beni anlayacaklarını düşünüyorum J

Logitech ve A4 Tech’in mouse’ları üstte yazdığım kriterleri sağlamaya en yakın olanları. Logitech’in üst sınıf mouse’larına para vermek istemediğim, alt-orta sınıf olanları ise beklentilerimi çok karşılayamadığı için A4 Tech’e yöneldim. Aylar önce bir dostuma hediye olarak aldığımız G10 modelini, kendisine de çok içime sinerek aldığım ve bilgisayarında test etme imkanı bulduğum için sıcak baktım. Teknoloji mağazalarında yaptığım birkaç ufak gezintiden sonra, bir mağazadan siparişini verdim.

Ürün mütevazi bir kutu içerisinde, bir adet pil ve nano alıcı ile birlikte geliyor. Fazlaca paketleme yapmamaları hem dünya hem de şirket kaynaklarını israf etmemek açısından olumlu. Zira birçok kullanıcı, ürünü alır almaz kutusunu çıkarıp ambalajı doğrudan çöpe yolluyor.

a4 tech g10-810h siyah holeless kablosuz mouse ve nano alıcısı
a4 tech g10-810h siyah holeless kablosuz mouse ve nano alıcısı

Mouse ev içi kullanımda kesinlikle tercih edeceğim bir büyüklüğe sahip. Tüm elimi kaplıyor, böylelikle parmakların tıklama yapmak için eğilip bükülmek durumunda kalmıyor.

A4 Tech’in kendi sitesinden indirip bilgisayarımıza kurabileceğimiz bir adet yazılım mevcut: G10 TutorPen. Bunu indirdiğimizde 7 tuşu bulunan mouse’umuzda istediğimiz tuşa, belirlenmiş görevleri atayabiliyoruz. (Programı indirmek ve hakkında daha fazla detay öğrenmek için için buraya tıklayabilirsiniz)

Kaydırma tekerleğinin altında bulunan M işaretli tuş ile modlar arasında geçiş yapıp, hem kısayolların, hem çözünürlüğün hem de kullanım amacının değişmesini sağlıyor. Internet’te dolaşıyorsanız, çizim-tasarım gibi işlemlerle uğraşıyorsanız , oyun oynayacaksanız modlar arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz.

En beğendiğin özelliklerinden birisi de Screen Capture Tool olarak geçen, ekran görüntüsü yakalama özelliği. Sol tıklama tuşunun hemen sağında bulunan (ve diğerleri gibi özellik atanabilen) bu tuşa ben ekran görüntüsü yakalama özelliğnii atadım. Tuşa basıp, belirli bir alanı seçtiğiniz anda orayı hızlıca kaydedebiliyor, üzerinde çeşitli değişiklikler yapabiliyor, yazı ekleyebiliyorsunuz. Bir blog yazarıysanız veya ufak bir kullanım kılavuzu hazırlıyorsanız, yahut sadece sosyal medyada paylaşmak için bir diyaloğu, internet sitesinin anlık durumunu kaydetmek istiyorsanız bu özellik biçilmiş kaftan. Bu ürünü tercih etmemdeki en önemli yan özellik bu oldu diyebilirim J

Dual Optic Lens olarak anılan, altta bulunan hareket alıcısı hassas, ayrıca dipte bulunduğu için kolay kolay toz tutmuyor, kirlenmiyor.

Ürün nano alıcıyla birlikte geldiğinden bahsettiğim zaman anlayacağınız üzere, kablosuz. Tepkileri oldukça hızlı, şahsen kullandığım kablolu mouse’larla arasında herhangi bir fark göremedim. Bunun yanında yazılımla yeniden ayarlayabileceğiniz bir kendiliğinden güç tasarrufu moduna sahip: belli bir süre kullanmazsanız kendisini kapatıyor, bir sağ tıklama ile tekrar aktif hale geliyor. Bunu yaparken de programda bahsedildiği kadarıyla 0,01 mA’dan daha az enerji harcıyor. “Uyandırmak için hareket ettir” seçeneğini seçerseniz tüketim 0,8 mA’ya yükseliyor ki, ben tasarruf açısından tıklama modunda kullanıyorum.

Belli bir süre kullanılmadığında uyku moduna geçmesinin haricinde, bilgisayar kapandığında da bunu nano algılayıcısıyla algılayarak, çok kısa bir süre içinde uyku moduna geçiyor. Lazer özelliğinin genel olarak fazlaca pil tükettiğini göz önünde bulundurursak, bu tasarruf tedbirleri çok güzel düşünülmüş.

Ürünü yeni aldığım için pil tüketimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip değilim. Bir karara varır varmaz burada düzenleme yapacağım.

Garantisi ve kalitesi konusunda ise üstte de söylediğim gibi, bu konuda güvendiğim iki marka mevcut: A4 Tech ve Logitech. İkisinin mouse’larında da yıllardır hiçbir problem yaşamadım. Ayrıca tüketici yorumlarını okuduğumda, özellikle Logitech’in, garanti kapsamı bittikten sonra bile ciddi anlamda kullanıcı desteği verdiğini biliyorum. Daha öncesinde kullandığım A4 Tech kablolu oyun mouse’u da benzer şekilde, bana hiçbir sorun yaşatmadı. Yine oldukça uygun bir fiyata almış olduğum mouse, yıllar yılı tık demeden, uzun kullanımlara uyum sağlayarak çalıştı. Bu sebepten Logitech’e güvendiğim gibi A4 Tech’e de güveniyorum.

Ürünün bana göre tek dezavantajı ise sol elle kullanılmak için uygun olmaması. Bu da, yazının başında bahsettiğim kriterlerden birisini maalesef ki karşılayamıyor.

Ürünün fiyatı ise şu an itibariyle 37 tl civarlarında. Fiyat/performans açısından da çok uygun.

Sözün özü: sağ eliyle mouse kullanacak olanlara, üstteki kriterler sizin için de önemliyse, bu ürünü gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Yanında gelen pille ilgili olarak bir ufak ekleme yapacak olursam: pil seçimi maalesef oldukça kalitesiz yapılmış. Performans konusunda bana herhangi bir problem yaşatmamasına rağmen, aradan geçen 2,5 ay sonrasında akma yaptı. Ben de kendisini şarj edilebilir pillerle değiştirdim. Pilin bitmesi durumunda da yine bu döngüyü devam ettirmeyi ve şarjlı pil kullanmayı düşünüyorum. (Şarjlı pillerin çevreye, bütçeye ve kullanım performansınıza faydaları hakkında ayrıntılı bir yazı yakın tarihte karşınızda olacak)

Pilin akmış olması mouse’a şans eseri zarar vermedi. Ancak, bu pili hiç kullanmadan en yakın pil geri dönüşüm kutusuna atmanızı ve başka bir pil (mümkünse de şarjlı olanlarından) kullanmanızı tavsiye ederim.

Pil olarak da GP’nin veya Sony’nin yüksek MA’lı(2000 ve yukarısı olursa performansı daha da iyi olacaktır) şarj edilebilir olduğu yazılan pilleri kullanılabilir, bunlar da fiyat/performans oranı yüksek, bütçeye uygun pillerdir.

A4 Tech G10-810H Mouse İncelemesi: Aradığım Mouse’u Buldum!” üzerine 2 yorum

  1. mouse u nereden aldın diye sorabilir miyim acaba? ben 4 yıldır bu mouse u kullanıyorum memnun olmaktan oteyim ama malesef ki gecenlerde bilgisayarımı merdivenden tasırken kayıp dusurdum mouse u ve bozudu yenisi almak istesemde bulamıyorum hic bir yerde. nereden aldıgını ogrenebilmem mumkun mu acaba…

  2. Merhabalar;

    Öncelikle sorunuzu geç cevapladığım için özür dilerim. Ben hepsiburada.com’dan sipariş vermiştim ve oldukça kısa bir sürede, sorunsuz olarak gelmişti. Ancak diğer teknoloji mağazalarında da bulunabileceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>